04.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělské systémy jsou v ohrožení: „Sója se musí stát silou dobra“

Podle hlavních řečníků na 11. světové konferenci o výzkumu sóji ve Vídni jsou zapotřebí udržitelnější a rozmanitější vzorce plodin k tomu, aby se transformační změny v zemědělsko-potravinářských systémech uskutečnily globálně.

Konferenci pomohla zorganizovat spolu s vědeckým výborem vedeným Johannem Vollmannem z University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU) ve Vídni, Donau Soja, která se věnuje podpoře evropských dodavatelských řetězců sóji a rostlinných bílkovin. Bylo to poprvé, co se akce konala na evropské půdě.

Na konferenci se vědci ze všech hlavních zemí produkujících sóju, včetně Číny, USA, Argentiny, Kanady, Brazílie, Indie, Ukrajiny, Francie, Srbska, Japonska a Jižní Koreje, podělili o své poznatky a diskutovali o svém výzkumu v oblastech, jako je šlechtění, produkce plodin a ochrana plodin, využití sóji jako potravin a krmiv, zpracovatelské technologie, vývoj trhu a politická témata.

Luskoviny a kukuřice dominují mnoha regionům v Americe, zatímco v Evropě převládají trávy.

„Mono nebo duo-kultury již nefungují, protože vedou k vyššímu používání pesticidů, a to i se všemi nástroji moderního zemědělství, které mají producenti k dispozici. Je třeba snížit riziko a snížit produkci sóji nebo pšenice v oblastech, kde je takové pěstování dominantní."

Ohrožení a výzvy

Dodavatelské řetězce s vysokým exportem jsou ohroženy jak mnoha krizemi, které svět zažil v posledních několika letech, tak zemědělskými systémy. To například znamená, že se musíme stát o něco méně závislými na dovozu do Evropy, zatímco Brazílie se musí stát o něco méně závislou na vývozu zemědělských komodit.

V současné době se produkce sóji v Evropě za posledních pět let zdvojnásobila, z 5 na 10 milionů tun. „A myslíme si, že do roku 2030 vzroste o dalších 5 milionů tun, což by snížilo potřebu dovozu o 5 milionů tun, pokud se nerozhodneme vyvážet sóju z Evropy."

Hospodářská zvířata

Přibližně 50 % přednášek na konferenci bylo zaměřeno na šlechtění pro hospodářská zvířata. To je oblast výzkumu sóji, která obvykle přitahuje nejvíce finančních prostředků. „A věda samozřejmě následuje peníze“.

Zástupce společnosti Donau Soja také zdůraznil dřívější práci společnosti Schillinger Genetics a potenciál, který má taková technologie sójových bobů bez GMO a ultra vysokých bílkovin pro transformaci trhu, jak potvrzuje vývoj ve společnosti Benson Hill, která na akci promluvila.

Upozornil také na přednášku KeyGene, společnosti zabývající se výzkumem rostlin se sídlem v nizozemském Wageningenu. „Tato společnost zavádí sójový program, jehož cílem je zlepšit evropské šlechtitelské přístupy pomocí inovativních technologií."

Transformace systému s využitím nových vlastností však samozřejmě vyžaduje zapojení pěstitelů, rozvoj dodavatelských řetězců se zemědělci, a to může být výzva.

Interdisciplinární model

To, co chybí, je systematický a interdisciplinární přístup k výzkumu sóji, který by podporoval udržitelný rozvoj.

Je zapotřebí širší diskuse o systémech pěstování plodin, o nových zemědělských metodách, myšlení mimo současné rámce. „To je hlavní problém, tento druh výzkumu se neděje dostatečně. Vědci by rádi v těchto oblastech více pracovali, ale průmysl za to neplatí. Potřebujeme více veřejných finančních prostředků."

Roste tlak na to, aby veřejné pokladny více podporovaly tento druh vědy o udržitelném rozvoji plodin, protože zemědělské systémy jsou ohroženy, jsou pod tlakem.

"Výnosy v Evropě nerostou a před 10 lety tomu tak nebylo. Bez systémové změny už toho o moc víc nezmůžeme. Výzvou bude přijít na to, jak odpovídajícím způsobem přizpůsobit naše trhy."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down