Zemědělství 4.0 a management stáda dojnic

Jedním z přednášejících na workshopu Management dojených stád skotu v podmínkách precizního zemědělství, který se konal na počátku června ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněves byl Ing. Luboš Smutný, Ph.D., který se zaměřil na zemědělství 4.0 a na možnosti zpracování obrazu a využití dat.

Ing. Luboš Smutný, Ph.D.(AGROSOFT Tábor, s. r. o.), se v úvodu své přednášky zeptal, co je to Zemědělství 4.0. Jde o zavádění nových technik a technologií do zemědělské výroby, využití automatizace, robotizace a prvků umělé inteligence.Cílem je vytvořit tzv. chytrou stáj.

Umělá inteligence (artificial inteligence –AI) je schopnost strojů napodobovat lidské vlastnosti, jako je uvažování, učení se, plánování, kreativita. Prakticky to znamená využití existujících dat k předpovídání výsledků na základě nových dat – zpracování obrazu při výpočtu stájových indexů, diagnostiky zdravotního stavu zvířat, identifikace jednotlivých kusů.

Ing. Smutný seznámil posluchače s novým výrobkem, který ve firmě vyvíjejí. Jde o robotickou ruku, jež se může stát ideálním dojičem. Nahrazuje práci stávajícího dojiče v dojírně. Dá se přitom použít na každou značku dojírny, pracuje v jámě jako dojič.

Je vhodná pro rybinové, tandemové i paralelní dojírny a nevyžaduje žádné stavební úpravy.

Buduje se nový systém, který bude nepřetržitě identifikovat a sledovat chování dojnic s využitím metod umělé inteligence. Systém je tvořen soustavou několika kamer, které jsou instalovány ve stáji a které získávají vstupní obrazové informace o každém zvířeti. Data jsou v reálném čase analyzována a pomohou rozhodovat o opatřeních nebo změnách ve stáji.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down