Zima nesmí strašit

Zdraví a pohodu chovaných zvířat ovlivňuje celá řada faktorů. Odpovídající technologie ustájení, krmení a napájení patří společně s kvalitní výživou a chovatelskou péčí mezi ty nejdůležitější.

Technologie ustájení hospodářských zvířat je třeba uvážlivě zvolit až po vyhodnocení všech možných známých faktorů. V našich klimatických podmínkách a zejména v posledních letech, kdy nás průběh počasí nijak zvlášť nešetří, není volba nejvhodnější technologie pro ustájení a chov hospodářských zvířat jednoduchým úkolem.

Je třeba mít na paměti, že dostatek čerstvého vzduchu je pro zvířata nutno zabezpečit po celý rok. Skot pro svou pohodu a produkci potřebuje nejen dostatek vzduchu a světla, ale i odpovídající krmení a dostatek pitné vody. Je vhodné zabezpečit, aby měla optimální teplotu.

Při hodnocení technologie pro odchov telat musíme zvažovat celou řadu faktorů, které působí jak na zvířata, tak na jejich ošetřovatele. O udržení odpovídající kvality krmiva a vody ve venkovních podmínkách ani nemluvě.

Technologická řešení nemusí být vždy supermoderní a nákladná. Často stačí kreativně improvizovat a použít zdravý selský rozum, který pomůže při hledání a tvorbě odpovídajících podmínek pro chov zdravých a spokojených zvířat. A to musí být vždy tím cílem, ke kterému musí veškeré úsilí směřovat.*

Ing. Ota Beran, Ing. Anna Marcinková, BM Profit

Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down