Zimní počasí přináší ptačí chřipku zpět do Evropy i Asie

Nové případy vysoce patogenní influenzy ptáků hlášeny v Nizozemsku, Tchaj-wanu, jižní Koreji, Jižní Africe a Itálii. Začátek zimy na severní polokouli přinesl zprávy o nových případech vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI) u drůbeže. Po nepřítomnosti v teplejších letních měsících se choroba vrátila do Nizozemska, Tchaj-wanu a Jižní Koreje.

V jižní Africe a v Itálii vznikla další ohniska nemoci. V komerčních chovech drůbeže ve Francii a Německu byly detekovány nízkopatogenní viry.

Ptačí chřipka v Africe

Jihoafrická republika potvrdila dalších šest výskytů HPAI způsobených variantou viru H5N8, od června 2017 je jich již celkem 106. Všechny nejnovější epidemie se podle oficiální zprávy národní agentury pro zdraví zvířat Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) objevily v komerčních hejnech pštrosů v provincii Západní Kapsko. Vyskytlo se celkem 58 případů u více než 6300 ptáků v těchto ohniscích. Oddělení veterinárních služeb Zimbabwe prohlásilo, že je země bez HPAI. Varianta viru H5N8 zasáhla v červnu letošního roku jednu velkou drůbežářskou společnost v Lanaru, jak informovala agentura OIE. Chov byl zlikvidován a dezinfikován. V posledních třech měsících nedošlo k žádným novým případům ani v sousedních farmách. Po předchozím vypuknutí influenzy HPAI H5N1 na Pobřeží slonoviny v květnu roku 2015, následovalo období bez nových ohnisek. Místní ministerstvo živočišné výroby a rybolovu informovalo OIE, že iniciuje vlastní proces vyhlášení země jako prosté nemoci.

Evropa: Nová ohniska HPAI v Nizozemsku i Itálii

Po šestiměsíční přestávce se podtyp H5N6 viru HPAI vrátil do Nizozemska. Dutch News uvádí, že vysoce patogenní virus byl potvrzen v hejnu 16 000 kachen v Biddinghuizenu v provincii Flevoland. Všichni ptáci byli humánně utraceni a byl zakázán pohyb drůbeže, vajec a hnoje v okruhu 10 km od ohniska. Italský počet výskytů influenzy podtypu H5N8 za letošní rok dosáhl podle italského zdravotního úřadu a výzkumné organizace pro zdraví zvířat a bezpečnosti potravin (IZSVe) počtu 83. Agentura právě potvrdila virus v hejně 17 000 masných krůt v provincii Ravenna v Emilia Romagna. Předchozí nedávná ohniska se objevila u hejna brojlerů v Brescii v oblasti Lombardie a dvou dalších v provincii Treviso v Benátku. Tato čtyři poslední ohniska vedla k úhynu nebo humánnímu utracení více než 84 000 ptáků. Agentura pro zdraví zvířat v Rusku informovala OIE o prvních případech HPAI v zemi spojených s variantou viru H5N8 před rokem. V Rostovské oblasti došlo k nové epidemii, kdy tři ptáci z vesnického hejna byli pozitivně testováni na virus. Nízkopatogenní viry influenzy ptáků (LPAI) byly v nedávné době zjištěny u hejn drůbeže ve Francii a Německu. Ve Francii byla varianta LPAI H5N3 zjištěna u kachen v departementu Lot-et-Garonne v jihozápadní části země. Podobný virus byl naposledy detekován v září u chovatelů krůty v severozápadním departementu Maine-et-Loire. Drůbež na farmě v Dolním Sasku byla testována s pozitivními výsledky na virus H5N2 LPAI ve třetím listopadovém týdnu a německý veterinární lékař o tom informoval OIE. Vyšetřování bylo provedeno poté, co 43 z 1011 kachen a hus na farmě uhynulo. Tento virus byl naposledy detekován v zemi v květnu letošního roku.

Asie: HPAI se vrací na Tchaj-wan, do Jižní Koreje, Kambodži

Po přestávce asi sedmi měsíců potvrdilo taiwanské ministerstvo zemědělství, že virus H5N6 HPAI byl zjištěn u volně žijícího ptáka nalezeného v přírodním parku. Podle oficiální zprávy ministerstva pro OIE byl  zintenzivněn dozor na čtyřech drůbežích farmách poblíž parku. Vláda také zahájila program aktivního sledování na farmách s vyšším rizikem infekce HPAI, zejména těch, které se nacházejí v blízkosti mokřadů, v kachních hospodářstvích, kde se krmí ptáci venku, i v hejnech místních kuřat. V průběhu listopadu taiwanské ministerstvo zemědělství také potvrdilo čtyři nová ohniska HPAI s variantou viru H5N2 postihující více než 16 400 ptáků. Tři z těchto výskytů byly v kachních nebo přírodních kuřecích farmách v okrese Yunlin a virus byl také detekován u ptáků na jatkách v Kaohsiungu.  Do Jižní Koreje se virus H5N6 HPAI vrátil v polovině listopadu po krátké přestávce, a nemoc postihla 12 500 drůbeže v provincii Severní Jeolla na jihozápadě země. Tato farma se nachází v blízkosti velkého jezera, což naznačuje, že zdrojem infekce mohli být divocí ptáci. Ministerstvo zemědělství také v červnu letošního roku informovalo OIE o 15 ohniscích HPAI s variantou viru H5N8. Celkově bylo postiženo 1327 kusů drůbeže, většinou místních kuřat v malých hejnech. Dvanáct ohnisek bylo v severní části Jeolly, další dvě v jihovýchodní provincii South Gyeongsang a jedna v Daegu na jihu země. H5N1 HPAI se vrátila do Kambodži po absenci 10 měsíců, jak uvedlo ministerstvo zemědělství ve zprávě pro OIE. Téměř všechna kuřata (1673) na farmě v centrální provincii Kampong Cham uhynula před tím, než byla infekce potvrzena. Japonská veterinární agentura potvrdila, že virus H5N6 HPAI byl izolován u dalších šesti divokých ptáků nalezených v Matsue v prefektuře Shimane na Honšú. Na začátku listopadu byl v divočině nalezen stejný podtyp viru.

Nový případ ptačí chřipky u člověka v Číně  První případ ptačí chřipky (H7N9) od října byl potvrzen v Číně, jak uvedlo Hongkongské centrum pro ochranu zdraví. Nejnovější pacient z provincie Yunnan zvyšuje počet globálních případů od března 2013 na 1565.*

Podle článku z 11. prosince 2017 (www.wattagnet.com)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *