15.04.2015 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zisk českého zemědělství byl rekordní

Zisk českého zemědělství loni meziročně vzrostl takřka o 40 procent na 22,9 miliardy korun. Výsledek byl podle slov Jiřího Hrbka z Českého statistického úřadu nejlepší od roku 1998, odkdy je v Česku statisticky sledován. Na rekordním zisku se podílela především mimořádně dobrá úroda, příznivý vývoj výkupních cen u živočišných komodit a nárůst dotací. ČSÚ bude předběžný údaj v průběhu roku zpřesňovat, předpokládané změny by se však měly pohybovat v řádu desítek, maximálně stovek milionů korun.

Rekordní byla loni i celková zemědělská produkce, která dosáhla 136,6 miliardy korun. Proti roku 2013 byla vyšší o více než osm miliard korun. Rostlinná výroba vzrostla zhruba o pět procent na 79,5 miliardy Kč.
Hodnota živočišné produkce se zvýšila o desetinu na 51,6 miliardy Kč. Nejlepší výsledek zemědělského odvětví v historii zaznamenal také Zemědělský svaz, který vychází při výpočtu z odlišné metodiky a vykazuje zpravidla o něco nižší čísla než ČSÚ. Šetření svazu ukázalo zisk téměř 19 miliard korun, což je 5331 korun na hektar obhospodařované půdy. „Je to více než dvojnásobně lepší výsledek vzhledem k dlouhodobému průměru výsledku hospodaření za roky 2004 až 2014,“ uvedl svaz v komentáři.

Více si přečtete ve Farmáři č. 4/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down