16.02.2018 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žito a jeho vliv na salmonelu a kančí pach ve výkrmu

Německá studie, ve které bylo zahrnuto mnoho vykrmovaných prasat, přinesla poznatky, že zkrmování žita má pozitivní dopad na výskyt salmonel a kančí pach. Tyto výsledky byly uvedeny v tiskové zprávě německé asociace Raiffeisen na jejich internetových stránkách. Podle tiskové zprávy je tématem studie optimální krmení prasat a význam obilovin bohatých na vlákniny.

Dosud se experimentu zúčastnilo a 16 farem s chovem prasat s celkovým počtem 16 194 vykrmovaných zvířat a účast všech zemědělských podniků byla dobrovolná. V druhém kole studie bylo vykrmeno 27 303 zvířat.

Test žita v polních podmínkách
Studie byla zahájena před více než rokem, a výzkumníci se snažili se zjistit účinek žita přímo na farmách, když předtím byl popsán jeho pozitivní účinek hlediska nutriční hodnoty a welfare a zdraví zvířat v mnoha akademických článcích. Polní studie se zúčastnila německá univerzita veterinární medicíny (TiHo) v Hannoveru ve spolupráci s německou semenářskou společností  KWS Lochow a obchodní společností Walsrode-Visselhövede.
Mezi zúčastněnými výkrmnami bylo devět těch, které nekastrovaly kance, což znamenalo, že do studie bylo zařazeno celkem 19 187 kanců. Základem pro účast v terénní studii bylo dodržování daného konceptu krmení, kdy byl podíl žita v dávce 40 %.  V rámci šetření byl zjišťován účinek krmiva bohatého na žito na výskyt salmonel a také na pach kanců jako obsah skatolu.

Jasné snížení salmonely
Podle tiskové zprávy studie přinesly zřejmé snížení výskytu salmonel. Výsledky se zlepšily v 11 z 16 farem; celkové nálezy byly přibližně o 35 % nižší. To podpořilo hypotézu, že vysoká produkce  butyrátu má pozitivní vliv na zdraví střev a jde tak proti napadení salmonelou.
V tiskové zprávě se také zmínilo, že v terénní studii došlo ke zřetelnému snížení nálezů kančího pachu u vykrmovaných a k jeho úplnému vymizení. Na osmi z devíti farem byl tento problém nulový.

Výkonnost se zvýšila a úmrtnost klesla
Přírůstek hmotnosti se navíc zvýšil při průměrném denním příjmu krmiva nad 800 g se současnou tloušťkou hřbetního tuku 13 mm. Také úmrtnost prasat klesla na polovinu oproti předchozímu kolu studie.
Počáteční výsledky byly publikovány v listopadu roku 2017. V průběhu roku 2018 bude studie pokračovat.  Zapojí se do ní více farem tak, aby k dispozici bylo přibližně 100 000 zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down