Živé sekačky na údržbu kulturní památky

Pevnost Terezín zná nejspíš většina z nás jako místo s temnou minulostí z období druhé světové války. Historie jedné z nejdokonalejších bastionových pevností na světě se však začala psát dlouho před touto historickou událostí. Konkrétně v dobách habsburské monarchie, kdy sloužila jako obranný štít proti výpadům Pruského království. Ve snaze dostat tuto jedinečnou kulturní a architektonickou památku na seznam mezinárodní organizace UNESCO bylo v roce 2009 založeno zájmové sdružení Terezín – město změny, p. o. Na údržbu tzv. zelených střech v hlavní pevnosti, které jsou na zastavěném objektu a nepatří do půdního fondu, se využívají ovce a kozy.

 

Pevnost Terezín, kterou si většina z nás spojuje s temnou minulostí druhé světové války, nebyla vždy vězením, ale v dobách habsburské monarchie sloužila jako obranný štít proti Prusům. Za účelem zachovat tuto jedinečnou kulturní a architektonickou památku pro další generace bylo založeno zájmové sdružení Terezín – město změny, p. o. Po rekonstrukci několika historických budov a částí opevnění a jejich zpřístupňování veřejnosti je dalším cílem sdružení dostat tuto jednu z nejdokonalejších bastionových pevností na světě na seznam mezinárodní organizace UNESCO.

Hospodaření na zemních valech, které tvoří základ opevnění zmiňované kulturní památky, je velmi specifické a nedá se udržovat mechanizací.   

„Před sedmi roky jsme se ve sdružení Terezín – město změny, p. o., dohodli, že pro tuto službu využijeme malé přežvýkavce. Vzhledem k tomu, že sdružení nemá ve svých stanovách zemědělskou činnost, zvířata jsou napsaná na mne. Aby nedocházelo ke zborcení valů, které mají sklon 45°, jsme záměrně volili zakrslá plemena. Ouessantské ovce se k tomuto účelu náramně hodily. Protože obrovský val, který zakrýval část nad chodbami, byl zarostlý náletovými dřevinami, pořídili jsme ještě kozy. Nejprve to byly kozy hnědé krátkosrsté, které jsme kvůli záměru vyrábět mléčné produkty v rámci programu pro děti později nahradily anglonubijskými kozami, jež jsou proslulé kvalitou mléka. Malou prohlídkovou terasu, kam chodí návštěvníci, spásáme i s ohledem na jejich bezpečnost se zakrslými kozami. Také kozy primárně slouží k údržbě zeleně a vymýcení akátu, ale i maliníku a ostružiníku dokonale zvládly,“ uvedla soukromě hospodařící farmářka a facility manažerka zájmového sdružení Terezín – město změny, p. o., v jedné osobě Ing. Jana Hofman Formánková.*

Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.

 

 

 

Ing. Jana Hofman Formánková s hřebečkem mini horse ve zbarvení šedý myšák
Anglonubijské kozy na pastvě
Zakrslé kozy v zimovišti
Lama alpaka se chová kvůli produkci velmi kvalitní vlny
Ouessantské ovce se osvědčily

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down