17.06.2015 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živí je jahody, maliny a agroturistika

Kromě mléčných farem jsme navštívili také pěstitele bobulovin. Jedna z farem založila své podnikání na pěstování jahod, jejich prodeji a prodeji produktů z nich nejen ve svém faremním obchodě a restauraci, ale prodává je po celém Švédsku i Dánsku. Jiný podnikatel založil svůj podnik na pěstování a zpracobvání malin a agroturistice.

 

Farmu živí jahody

 Maria a Rickard vlastní farmu Eriksgården od roku 2014, ale v rodině Marii je již po 11 generací.  Zaměření farmy se postupně měnilo. Původně se tu chovala prasata, ale dnes je zaměřena hlavně na pěstování jahod. Mimo to nabízí organizaci různých akcí (svateb, promocí apod.), vlastní faremní obchod a restauraci. Také rodiče se na chodu farmy podílí, předávají své znalosti a zkušenosti a Mariina matka je také prodejce tzv. Haygrove tunelů ve Švédsku, ale prodávají se po celém světě. Jde o velmi dlouhé (stovky metrů) „fóliovníky“, ve kterých se pěstují na farmě jahody i další rostliny. Eriksgården má přibližně 70 hektarů pozemků pro pěstování, a také 30 ha lesa.

Na farmě se pěstují hlavně jahody, ale také maliny, borůvky a ostružiny. Díky „tunelům“ je možné prodloužit krátké švédské jaro, resp. léto a plody se sklízí od května  až do října. Tyto plastové tunely mají tu výhodu, že rostliny neovlivňuje počasí, získají se kvalitní plody po dlouhou dobu a také biologická ochrana rostlin je efektivnější než v otevřeném prostoru, na poli. Ve faremním obchodě prodávají nejen čerstvě nasbírané jahody, ale také domácí marmeládu a šťávy. Kromě svých vlastních výrobků prodávají sýry, maso a jiné produkty z okolních farem. Před třemi lety převzali starý obchod v blízké vesnici a později ho otevřeli jako stálou prodejnu s ovocem a zeleninou.

Hlavním produktem jsou maliny

Hallongården je rodinná farma asi 20 km jižně od Malmö a pouhých 15 minut jízdy autem od mostu Öresund. Podobně jako řada farem ve Švédsku má svůj obchod v areálu farmy zvaný Halloncafé (malinová kavárna), mají zvířata, která jsou v oblasti typická (husy, ovce, kuřata, kozy). Chovají je proto, že venkovské prostředí je velmi oblíbené pro turisty.

V roce 1999 se rodina, Kerstin, Johan a Anna Biärsjö,  přestěhovala do Hallongårdenu, farmy, která byla v její rodině po sedm generací. Chtěli tu žít, ale také s pozemky něco udělat. Rozhodli se využít 18 ha půdy pro pěstování malin. Dnes pěstují také borůvky, angrešt a chřest.
Mají 6 km malin v tzv. tunelech, fóliovnících, ale i na volné půdě. První sklizeň bývá těsně před letním slunovratem, a pokud nepřijdou mrazy, může se sklízet až do října.

V současné době nabízejí také vedle čerstvých a zmrazených plodů asi 25 různých výrobků z malin, od malinového sirupu a džemu přes chutney, ocet po kečup a další produkty. Kromě vlastní produkce také prodávají výrobky některých místních farem a pěstitelů, např. med, sušené koření a řepkový olej.
Od roku 2008 se farma otevřela veřejnosti s možností navštívit jejich malinovou kavárnu (zrekonstruovaná stará stáj), kde si turisté, často rodiny s dětmi, mohou koupit piknikový koš a udělat si pauzu na kávu a koláč, dort či sušenky. Na farmě nabízejí také organizaci různých akcí, mají tzv. zvířecí dny, dny chřestu, trhy s potravinami a další akce. Další zajímavou atrakcí je, že v okolních rybnících (součást areálu farmy) chovají raky, které loví a prodávají v srpnu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down