20.06.2019 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Život z pohledu krávy

Výzkumní pracovníci v Echemu v Zemědělském vzdělávacím centru vyvinuli brýle, které umožňují, aby člověk prožíval situace z pohledu krávy. Při manipulaci a dalším zacházení se zvířaty se často zapomíná, že krávy vidí hůř než lidé. Díky brýlím s virtuální realitou se do krav můžete vcítit.

Projektový manažer Benito Weise společně s dalšími odborníky vyvinul speciální brýle, s nimiž lze vidět, jak krávy vnímají prostředí. Je to velmi odlišné od toho, na co jsme jako dvounožci zvyklí. Protože lidé stále budují stáje pro zvířata, cílem virtuální reality s brýlemi je, aby lépe pochopili potřeby zvířat. Výsledkem bude snížení frekvence stresových faktorů a zlepšení welfare zvířat.

Buďme pro jednou krávou

Pohled přes brýle by měl majitelům a chovatelům otevřít oči. Zrak krávy je jen asi 30 % toho, jak vidí člověk, ale zorné pole je 330 stupňů. To vše vede k tomu, že zvířata vnímají některé situace jako stres to, co je pro člověka naprosto bezproblémové. Sarah Apeltová, která v současné době dokončuje dobrovolné zkoušení brýlí, říká, že je to velmi zvláštní pocit. „Když jsem procházela dveřmi, přechod světla a tmy byl velmi silný. Musíte se na chvíli zastavit a orientovat se. Pohled krav je velmi neobvyklý. I když se zdálo, že vidím daleko za sebe, okraj byl velmi rozmazaný.“

„Ve stáji, kam vstupuji s brýlemi, se snažím orientovat, ale je to obtížnější, než se čekalo. Ostře vidím jen nejbližší předměty, ale  v laterálním zorném poli poznávám, že se přibližuje kráva.  Je zaostřená, ale nemám ponětí, jak daleko je. Můžu jen odhadnout vzdálenost, když k ní otočím hlavu. Pořád vidím a slyším kolem sebe peklo.  Krávy vidí barvy  mnohem bledší, kontrasty velmi odlišně, adaptace na světlo a tmu trvá mnohem déle. Všechny pohyby kolem mě jsou hektičtější. A protože toho vidím tolik, mám pocit, že musím všechno sledovat. Deset minut postačuje pro závěr, že se budu už ve stáji pohybovat mnohem pomaleji.“

Vysvětluje se například problém temných chodeb, krávy se zdráhají jít dovnitř, protože se přizpůsobují temnotě déle. Dokonce i mřížka na zemi nebo náhlá změna barvy může být důvodem, proč se krávy náhle zastavily. A pak jsou zvuky, které kráva vnímá úplně jinak než my.

Nečekaný hluk nejen v dojírně
Krávy mohou slyšet až 36 000 hertzů, lidé jen do 15 000 hertzů, což znamená, že mnoho zvuků ve vysokofrekvenčním pásmu, které zvíře slyší, pro nás neexistuje. Vědci nastavili naprogramovaný ultrazvukový detektor a identifikovali potenciální stresové momenty ve stáji, o kterých nevěděli, že existují. Velkým tématem je například technika dojení. V oblasti vysokofrekvenčního spektra vzniká mnoho hluku, což by mohlo být důvodem, proč některé krávy nechodí do dojírny. Někdy stačí zavřít dveře do místnosti, kde je vývěva. V dojírně, kde krávy na sebe navzájem nevidí a je tam velký hluk a probíhá hektická práce, je stres velký. Sarah Apeltová říká, že v dojírně dochází ke spoustě zrakových vjemů najednou.  Dokonce i kovové žlabové zábrany jsou pro krávy málo známým zdrojem hluku. To jsou situace, na které se projekt zaměřuje, a vědci doufají, že se určitým velmi stresujícím situacím budou umět farmáři vyhnout.

 Brýle mohou sloužit u jiných zvířat

Virtuální brýle mohou přispět k lepšímu přístupu ke skotu. Je také možné použít je pro ostatní zvířata a jejich majitele – například koně nebo velbloudy. Brýle budou zatím používány pro vzdělávání a odbornou přípravu, později poskytnou v praxi chovu zvířat i ve větších chovech nové perspektivy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down