Životní pohoda prasat na prvním místě

Zdraví a welfare prasat byly klíčovými tématy semináře, který 12. března uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR. V zasedací místnosti již zmiňovaného ústavu se zájemci dozvěděli o současných trendech, které chov prasat směřují nejen ke zlepšení životní pohody zvířat, ale v souvislosti s nebezpečným virem afrického moru prasat také k zajištění biologické bezpečnosti chovů.

Životní pohoda prasat je pro evropské chovatele velké téma. Nejdiskutovanějšími problémy v poslední době je zákaz kastrace selat bez anestezie a v oblasti technologie ustájení pak snaha o likvidaci klecových porodních boxů. Připravenost chovatelů na starém kontinentu, ale i jinde ve světě prověřuje také africký mor prasat, jehož nekontrolovanému šíření se nedaří (s výjimkou České republiky) zamezit.
Na prvním letošním semináři pro chovatele prasat přednášeli specialisté spolupořádají instituce, respektive RNDr. Gudrun Illmannová, CSc., která se zaměřila na problematiku ustájení prasnic po porodu zohledňující možné alternativy za konvenční klece. Na shodné téma navázal i
Ing. Miroslav Rozkot, CSc., který navíc poskytl i praktické postřehy ohledně možných variant za zakazovanou kastraci kanečků bez anestezie. Zásady biosekurity v chovech prasat a její význam byly parketou pro doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., v jehož prezentaci nechyběly ani zajímavé informace o zavlečení a průběhu zdolávání afrického moru prasat na našem území. Nejen o tom, že s plným žaludkem lze dosáhnout odpovídajícího výkonu, hovořila Ing. Jaroslava Bělková, Ph.D. A to jak s ohledem na nutriční požadavky jednotlivých kategorií zvířat, tak i možná řešení, která přinášejí efektivnější využití krmných zdrojů. Závěrečné vystoupení patřilo
Ing. Evě Václavkové, Ph.D., která přítomné seznámila s bohatou historií přeštického černostrakatého prasete, doplněnou o produkční a reprodukční užitkovost plemene, které bylo v roce 1992 zařazeno mezi genetické zdroje.
Více se dočtete v připravovaném květnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down