09.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zjištění březosti ze vzorku mléka

Již několik let je na našem trhu k dispozici test na zjištění březosti plemenic ze vzorku mléka. Alertys Milk Pregnancy Test dodávaný na trh společností Cymedica je analýza glykoproteinů spojených s březostí ve vzorcích mléka ze skotu, koz, ovcí a vodních buvolů jako markeru gravidity. Tento test je schopen zjistit březost od 28. dne po inseminaci.

„V Evropě se využívá poměrně často, proběhlo i několik dlouhodobých studií s pozitivními výsledky. Zootechnik má možnost zjistit březost brzo, jednoduše a s velkou pravděpodobností. Chovatelé s úspěchem tento test využívají také pro potvrzení gravidity okolo 100. dne po zapuštění,“ uvedl zástupce firmy Cymedica CZ, a. s., Jiří Žufánek.

Akreditovaná laboratoř pro rozbor mléka v Brně patří pod Českomoravskou společnost chovatelů. Podle slov jejího vedoucího Ing. Davida Lipovského se největší objem vzorků mléka rozboruje v rámci kontroly užitkovosti. „Je to zhruba 300 000 vzorků měsíčně s frekvencí 550 vzorků za hodinu,“ komentoval Ing. Lipovský.

Výhodou využití testů pro zjištění březosti je pro chovatele zapojeného do KU odběr pouze jednoho vzorku na oba rozbory. Březost se zjišťuje pomocí metody ELISA, jeden rozbor stojí chovatele 115 korun.

Zkušenosti ze Všestar

Celá skupina patřící pod Zemědělské družstvo Všestary – Všestary Agriculture Group –hospodaří na Královéhradecku na výměře téměř 3000 hektarů. Řadí se mezi největší producenty brokolice a větší producenty cibule v České republice. Dále pěstuje pšenici, kukuřici, cukrovku, GMO free sóju, špenát, vojtěšku a krmné plodiny pro chované stádo skotu. Kromě zemědělské výroby má i bioplynovou stanici 1,2 MW a pod značkou Vitaltech prodává zemědělskou a zahradní techniku.

Holštýnské plemenice má ve Všestarech na starosti hlavní zootechnik Martijn Veening.

Pro stádo 900 krav je podle něj stěžejní podávat kvalitní krmnou dávku, skládající se především z objemných krmiv. „Preferuji jednoduchost a také maximální zastoupení travní senáže. Kromě ní máme v dávce také cukrovarské řízky a kukuřičnou siláž. Jako zdroj energie a zároveň pufrovací složku využíváme louhovanou pšenici s pH okolo 12, kterou si sami s maximální přesností připravujeme. Výsledkem je užitkovost 33 litrů na ustájenou krávu a den,“ informoval Veening.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down