17.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti s AMP v Číně

Po čtyřech letech trvající epidemie afrického moru prasat (AMP) v Číně lze získat několik ponaučení o rizicích, cestách infekce a prevenci. Čínští vědci publikovali v časopise Viruses výsledky komplexní analýzy propuknutí afrického moru prasat, se kterým se Čína potýká od roku 2018. Vědci také získali jasnou představu o tom, jak viru předcházet a jak s ním bojovat.

Vzhledem k tomu, že virus AMP není vysoce nakažlivý, mají chovatelé čas přijmout nezbytná opatření a pokud udělají vše správně, mohou si být jisti, že AMP vymýtí na své farmě dříve, než unikne do sousedních farem. Přinejmenším u domácích prasat je AMP chorobou, při které se chovatelé mohou účinně chránit, protože jsou to lidé, kteří usnadňují infekci.

To potvrdily i čínští výzkumníci, kteří poukázali na lidi jako na hlavní zdroj šíření viru AMP. Zjistili, že u 46 % vyšetřovaných čínských ohnisek AMP se virus dostal do chovu prostřednictvím personálu nebo dopravy. Ve 42 % případů bylo kontaminováno krmivo (v Číně se stále hojně využívá krmení pomyjemi).

Krmivo je důležitou cestou infekce. Malé množství krmiva nebo vody již může stačit k tomu, aby se prase nakazilo. Bylo zjištěno, že infikované prase vylučuje virus slinami již druhý den po infekci, což je dříve než uváděná inkubační doba 3 až 19 dnů. Vylučování slinami je také důvodem, proč se infekce může tak rychle šířit moderními prasečími stájemi, tj. prostřednictvím systémů krmení a napájení.

Přenos vzduchem je méně pravděpodobná cesta vzhledem k tomu, že virus má ve vzduchu poločas rozpadu 20 minut. To znamená, že infekčnost viru ve vzduchu se každých 20 minut sníží na polovinu, a proto se může šířit pouze na krátkou vzdálenost pomocí aerosolů v hale pro prasata.

Další, pravděpodobnější způsob přenosu je léčba nemocných prasat. Na mnoha farmách se několika prasatům podávají léky stejnou injekční jehlou. Stále není dostatek důkazů pro přenos infikovaným spermatem nebo mlékem z prasnice na selata.

Zjistilo se, že nakažena jsou pouze některá prasata. Například pokud je deset prasat krmeno stejným množstvím kontaminovaného krmiva, pravděpodobně pouze jedno nebo dvě až tři se nakazí infekcí. Je tedy obtížné infikovat zvíře, ale jakmile se jednou nakazí, pravděpodobnost, že uhyne, je vyšší než 95 %.

Často se stává, že jedno prase uhyne a není okamžitě odstraněno. Ostatní prasata ho začnou okusovat a lízat a nakazí se. Pokud prase žije a inkubuje virus nebo je dokonce nemocné, virus se z něho příliš nešíří do okolí a ostatní prasata infekci nezachytí. Na velké farmě se smrt jednoho nebo dvou prasat za týden nejdříve nezdá významná, protože je pod normální úmrtností farmy. Avšak jakmile najednou do dvou dnů uhyne 10, 20 nebo 30 prasat, je zřejmé, že něco není v pořádku, protože proces je rychlejší a exponenciálnější.

Někdy může být obtížné zjistit, kdy a jak se virus dostal na farmu. Co může pomoci, je vrátit se k záznamům na farmě a podívat se na údaje o úhynu. Zpětně je možné vidět několik velmi malých vrcholů úhynu, které mohly být okamžikem, kdy nemoc vypukla. To lze podpořit klinickými a laboratorními údaji.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down