06.09.2018 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlaté klasy 2018

Tak jako tradičně, i v letošním 45. ročníku mezinárodního agrosalónu Země živitelka se udělovaly ceny za nejlepší exponáty. Dva splňující navíc i náročná ekologická kritéria byly ohodnoceny Zlatým klasem s kytičkou.

 

Mezi exponáty splňující ekologická kritéria komisi zaujala svazenka shloučená odrůda Fiona (Phacelia congesta Hook.), kterou vystavoval Zemědělský výzkum, spol. s r. o., Troubsko v součinnosti s Výzkumným ústavem pícninářským, spol. s r.o., a společností PRO SEEDS s. r. o., Havlíčkův Brod.

Svazenka shloučená je nový zemědělsky využitelný druh, který se u nás doposud nepěstoval. Má podobný habitus jako svazenka vratičolistá, je však nižšího, ale rozložitějšího vzrůstu. Je vhodným doplňkem do směsí, kde zaujímá nižší patro. Netrpí chorobami ani škůdci.

Oproti svazence vratičolisté má pomalejší počáteční vývoj a s tím spojený i pozdější nástup kvetení, přičemž proces dozrávání je pozvolnější. Tyto vlastnosti jí předurčují pro uplatnění jako meziplodiny, s ohledem na dobu kvetení je i velmi atraktivní pro chov včel. Má tedy velké předpoklady pro své uplatnění s ohledem na současné nastavení dotační politiky.

Druhé ocenění v této kategorii získala společnost Agrotest fyto, s. r. o., Kroměříž společně s firmou PRO-BIO, obchodní společnost, s. r. o.,Staré Město za Pot barley - obilky bezpluchého ječmene jarního s vysokým obsahem beta-glukanů.

Výrobek je vyroben ze zrna speciální odrůdy bezpluchého ječmene jarního AF Cesar a rozšiřuje sortiment cereálních produktů s vysokou nutriční hodnotou. Oproti standardním nebo podobným výrobkům dostupných na trhu vyrobených z běžných odrůd ječmene, má tento produkt až dvakrát vyšší obsah vlákniny. Jedná se tedy o výrobek, který je v této kategorii na českém trhu jedinečný.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down