Zlato pro farmu Řečice

Proagro Radešínská Svratka a. s., jehož součástí jsou vítězní chovatelé českého strakatého skotu v letošním ročníku soutěže Mléčná farma roku – farma Řečice, hospodaří na Vysočině na více než 2400 ha zemědělské půdy. Na farmě Řečice chovají 465 dojnic českého strakatého skotu s užitkovostí okolo osmi tisíc kilogramů mléka.

Zemědělskou výrobu doplňuje výroba elektrické energie ze dvou bioplynových stanic. V rostlinné výrobě se pěstují tržní plodiny, jako je řepka ozimá, obiloviny a brambory a dále objemné krmivo pro živočišnou výrobu, ale i pro bioplynové stanice.

Na farmě Řečice chovají 465 dojnic českého strakatého skotu, jejichž průměrná mléčná užitkovost je zhruba 8000 kg mléka s tučností 4,11 % a obsahem bílkovin 3,55 %. Dojnice jsou ustájeny ve volné boxové stáji a podobně jako všechny ostatní kategorie skotu na slámě. Boxy jsou ošetřovány vápencem.

Na farmě se chovají krávy a telata. Jalovičky jsou totiž později přesunuty do odchovny ve středisku Pikárec a do produkční stáje jsou opět přesunovány po otelení. Před porodem jsou jalovice ustájeny na farmě v přístřešku, tzv. salaši s vysokou podstýlkou a stlaným porodním boxem.

Telata jsou po narození ustájena ve venkovních individuálních boxech pod přístřeškem a později přesunuta do skupinových salaší se stlanými kotci. Jalovičky jsou určeny do obratu stáda a býčci jsou v hmotnosti kolem 240–250 kg prodáváni jako zástav. Asi šedesát býků se vykrmuje a později rovněž prodává.

Krávy v laktaci se dojí v rybinové dojírně s 2 x 12 stáními Bauer Agromilk, a to dvakrát denně a mléko farmáři dodávají do mlékárny Pragolaktos.

 

Podrobnější informace se dočtete v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov 6/2016,  reportáž z vyhlášení výsledků uvidíte na TV Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down