10.02.2021 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlepšení imunity telat

Tématu pasivní imunity u mléčných telat se v rámci středečního programu EuroTier digital věnovali zástupci společnosti EW Nutrition GmbH Lea Poppe, Lucas Queiroz a Judith Schmidt.

Mnoho telat má nedostatečnou imunitní ochranu. Průjem je v chovech opakujícím se problémem a je odpovědný za vysoké ztráty na mléčných farmách. Tyto ztráty vznikají zvýšením nákladů na chov, ztrátami zvířat, ale také snížením užitkovosti v produkčním životě zvířat.

V průzkumu prováděném s odborníky na mléčný skot většina z nich připisuje výskyt novorozeneckého průjmu nedostatečnému zásobení telat imunoglobuliny. Toto tvrzení potvrzuje vědecká studie LMU Mnichov.

Jako nadějné se ukázaly imunoglobuliny z vajec, které lze podle přednášejících využít ke kompenzaci tohoto imunitního deficitu. Drůbež vytváří protilátky proti chorobám, s nimiž přichází do styku, a uvolňuje je do vajíčka, přitom podle výzkumů nezáleží na tom, zda je onemocnění specifické pro drůbež nebo ne.

Aby se prokázala podpůrná účinnost vaječných imunoglobulinů u telat, byly provedeny tři testy s produktem Globigen® Dia Stop, který je založen na vaječných imunoglobulinech (IgY). Výsledky jsou následující:

  1. U telat s akutním průjmem vedlo podávání produktu v různých dávkách vedlo k míře zotavení 80 až 100 %.
  2. Díky preventivnímu podávání přípravku Globigen® Dia Stop telatům lze významně snížit výskyt průjmů.
  3. Podávání přípravku Globigen Dia Stop vykrmovaným kusům jako profylaxe při změně ustájení mělo za následek významné snížení užívání léků.

Všechny tři experimenty ukazují, že vaječné imunoglobuliny nabízejí možnost zlepšit imunitní ochranu telat a chránit zvířata před chorobami během prvních týdnů života. Nespornou výhodou je také eliminace používání antibiotik v chovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down