Zlepšení kvality skořápky a množství vajec se správnými minerály‎

Během let genetického zlepšení byly vybrány nosnice pro jejich schopnost snášet vejce každý den. Ale stejně jako u lidských špičkových sportovců, všechny proměnné musí být správné pro optimální výkon. Výživa hraje klíčovou roli v tomto, konkrétněji, přesném doplnění stopových minerálních látek do krmné dávky.

Alice Hibbertová, globální programová manažerka společnosti Trouw Nutrition pro stopové minerály, o tom hovořila během online semináře.‎

‎Zdravotní stav a onemocnění, tepelný stres a negativní nutriční interakce ovlivňují produkci vajec. A tím to nekončí. Neoptimální podmínky nosnic ovlivňují nejen počet vajec, ale také jejich kvalitu. Zvýšení počtu popraskaných vajec nebo vajec druhé třídy bude mít navíc významný negativní vliv na celkovou efektivnost farmy.‎

‎Zmírnění stresů‎

‎Alice Hibbertová řekla: „Když se podíváme na komerční výrobu vajec, jsou kvalita skořápky a jejich počty nejdůležitějšími klíčovými ukazateli užitkovosti. To je chvíle, kdy přicházejí ke slovu stopové minerální látky. Stopové minerály jsou životně důležité, protože mají zásadní funkci v těle a  metabolismu ptáka. Hladina stopových prvků v hlavních krmných složkách je obecně poměrně nízká, takže si nemůžeme být jisti, že se splňují nutriční požadavky pouze jejich zkrmováním drůbeži.. Slepice potřebuje stopové prvky, aby se podpořila funkce imunitního systému, na nějž tlak nemocí klade vysoké nároky.“‎

 

‎Zdroj a množství stopových minerálů‎

„Stojí za zmínku, že reaktivita různých stopových minerálních zdrojů v krmivech může výrazně ovlivnit biologickou dostupnost stopového minerálu v tenkém střevě. Biologická dostupnost je opravdu důležitá při zvažování zdroje stopového prvku, který budete používat v krmivech, což bude mít vliv na to, jak může podporovat tělesné funkce a užitkovost a nakonec i ziskovost farmy.“

‎ ‎

Tvorba vajec‎

‎Hibbertová dále pokračovala:„Existuje mnoho různých způsobů, jakou mají stopové minerální prvky interakci s kvalitou vaječných skořápek. Zinek, měď a mangan jsou tři nejdůležitější stopové minerály a mají katalytické i strukturální vlastnosti. Zinek katalyzuje uhličitou anhydrázu, která je potřebná k ukládání uhličitanu vápenatého do skořápkové matrice, měď je nutná pro syntézu kolagenu, který se nachází v membránách vaječné skořápky, a mangan pomáhá umístit bílkoviny v matrici skořápky. Suplementace těchto stopových minerálů může zlepšit sílu skořápky a snížit procento rozbitých vajec.“ ‎

 

‎Změna požadavků na stopové minerály‎

‎Jako odborník na stopové minerály Hibbertová ví, že požadavky na stopové minerály se u ptáků v průběhu času mění. „Nosnice potřebují větší podporu v určitých stresových obdobích snáškového cyklu, zejména v době časné snášky až po vrcholu produkce a znovu v pozdním období snášky. V raném čase snášky se pták musí přizpůsobit produkci většího počtu vajec, což někdy vede k horší kvalitě skořápky. V pozdním čase snášky se počet vajec sníží a opět může klesnout kvalita vajec. To se děje z mnoha různých důvodů, jako je klesající ‎‎zdraví‎‎ střev a schopnost absorbovat živiny. Stejně důležitá je skutečnost, že ptáci potřebují mobilizovat vápník z kostí, aby vytvořily vejce. ‎“

 

‎Podpora nosnic

‎V moderní výrobě je nezbytné doplnit stopové minerální látky v krmivech, aby byly splněny požadavky ptáků. To je důvod, proč Trouw Nutrition provedla rozsáhlou studii zaměřenou na chemii stopových minerálních zdrojů. ‎“Naše studie ukazují, že vynikající zdroj zinku, mědi a manganu může dále zlepšit produkci vajec a snížit počet popraskaných vajec‎.“

Časté anorganické zdroje‎

‎Hibbertová vysvětluje: „ Hydroxy stopové minerály jsou absorbovány nejefektivněji ve srovnání s běžnými anorganickými zdroji, jako jsou sírany, které se mohou snadno rozpustit v krmivu a GIT.

‎Závěrem webináře uzavřela: „Naše studie ukazují, že vynikající organický zdroj zinku, mědi a manganu může dále zlepšit produkci vajec a snížit počet popraskaných vajec. Vysoce biologicky dostupný zdroj stopových minerálů může také zmírnit vliv tepelného stresu na užitkovost. Klíčem je využití vylepšeného zdroje stopových minerálů ke zlepšení biologické dostupnosti, a tím i optimalizace stopových hladin minerálních látek v krmivech tak, aby odpovídaly požadavkům nosnic. Mohou během snášky udržovat produkci vajec v době stresu, mají jasné ekonomické výhody ve vyšší užitkovosti a větší kvalitě skořápky.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down