15.09.2012 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žlutá revoluce připraví krmení

V rámci veletrhu SPACE se mohli návštěvníci detailně seznámit také s novinkou nizozemské společnosti Lely – automatickým systémem krmení s názvem Vector. Výhodou tohoto krmného automatu je přesné a časté dávkování vždy čerstvých objemných krmiv přímo na krmný stůl. Krmný automat Lely Vector vyznává tzv. pravidlo tří F: flexibilitu, čerstvost (angl. Fresh) a ekonomické zkrmování (angl. Feeding).
Vector je plně automatický a proto i velmi flexibilní, přizpůsobí se životu chovatele. Krmí po 24 hodin / 7 dní v týdnu a potřebuje pouze třikrát v týdnu připravit komponenty do prostoru „kuchyně“. Dovoluje chovateli naprogramovat různé krmné dávky pro až 16 jednotlivých skupin zvířat. Kromě dojnic může na jedné farmě krmit např. býky nebo mladý skot. Krmí jen tehdy, když je to potřeba, a tak ve žlabu nezůstávají zbytky, které se mohou kazit a zároveň zvyšují náklady na provoz podniku. Výsledkem jeho působení v chovu je zlepšení stavu bachoru a zdravotního stavu jedinců, optimální využití krmiva a vyšší produkce mléka, případně masa.
Čerstvost, to je další vlastnost, na které krmný systém stojí. Porce předkládané kravám s jeho pomocí jsou přesně vybalancované a čerstvé. Míchací zásobník má objem jen 2 m3, dávka je zamíchaná jen tak, aby se nezničila její struktura potřebná pro bezchybné fungování bachoru. Zároveň je ale promíchaná natolik, aby zabraňovala separaci jednotlivých komponentů dojnicemi.
Lely Vector také zlepšuje ekonomiku provozu – spoří peníze, práci, čas i energii. Za den spotřebuje jen 20kWh elektrické energie, což odpovídá nákladu dvou euro na nakrmení až 300 zvířat vybalancovanou dietou.

Na přiloženém videu můžete zhlédnout práci robota

http://youtu.be/z1tU5gVCPsg

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down