Změny pro usnadnění práce i zlepšení welfare

Chovatelé nejen v České republice, ale i v zahraničí se musí potýkat s celou řadou problémů. Mezi ty nejčastější a nejdůležitější patří nedostatek kvalitních pracovníků a stále se zvyšující požadavky na welfare chovaných zvířat. Chovatelé mohou využívat nejenom tradiční řešení, ale i nové možnosti.

Pár možných řešení jsem viděla na návštěvě jihozápadu Francie vc několika chovech v Nové Akvitánii.

Při návštěvě farmy PORRO Angéligue „Le Sage“ v Lafitte sur Lot, kde se věnují přípravě zástavu, zejména pro vývoz do Itálie, jsme se setkali s poněkud netradiční dispozicí stáje, která by se určitě dala využít nejen pro výkrm zvířat. Ve stáji, kdy má každá sekce svá přístupová vrata, odpadá přejíždění mechanizace a přehánění zvířat přes celou stáj, ale například také potřeba přesunů jednotlivých skupin, v případě na jednu stranu jsou navezeny mladé kusy a postupně se posunují dále, aby na druhé straně byly naloženy a odvezeny – ať už na jatky, pokud se jedná o výkrm skotu, či na porodnu, když by šlo o odchovnu jalovic.

Na řadě míst už byla lidská práce nahrazena prací robotů. Roboty dovedou podojit, odklidit výkaly, nakrmit telata i krávy, přihrnout krmivo blíže ke kravám, ale umí i přistýlat. S touto technickou novinkou jsme se setkali na chovu GAEC HONTANG v Samadet, kde byl v provozu robotický přistýlací systém SENTINEL ROBOT, který na výstavě EuroTier v roce 2018 získal stříbrnou medaili za inovace.

Asi nikoho z nás nenapadlo, že se jedná o poněkud nestandardního pomocníka, který zajišťuje přistýlání, ale zvládne i několik dalších činností, například monitorovat zvířata termokamerou a po zpracování získaných údajů zvládne tento přístroj díky umělé inteligenci podávat hlášení chovateli o výskytu čehokoliv, co jakkoli vybočuje z normálu.

Krásnou vzdušnou stáj pro holštýnky jsme mohli vidět u Jean-Luca Bazaillacqa, prezidenta společnosti AURIVA Elevage. Přestože konstrukce jeho stáje připomíná spíše přístřešek a výměně vzduchu tu takřka nic nebrání, tak se chovatelé nespolehli pouze na přírodu. Ve stáji jsou použity oba typy ventilátorů – nad boxy horizontální a nad krmištěm vertikální.*

Ing. Anna Marcinková

Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down