06.05.2021 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny pro životní prostředí

Chov skotu, to je spousta pozitivních přínosů, ale také mnoho sporných vlivů. Na straně jedné stojí produkce kvalitních živočišných bílkovin, údržba krajiny v oblastech s pastevními systémy, organická hmota pro půdu. Na straně druhé jsou snahy o redukci tohoto odvětví s odkazem na vysokou zátěž pro životní prostředí.

Minimalizace emisí škodlivých plynů z chovu hospodářských zvířat zvyšuje svou důležitost s tím, jak výjimečná schopnost je skotu připisována v souvislosti se změnami klimatu. Především jde o produkci metanu trávicím systémem skotu a uvolňování tohoto plynu do atmosféry. Nebo si možná jenom díky médiím získává stále více pozornosti. Prokázání jednoho či druhého je úkolem vědců.

V centru zájmu byla po dlouhou dobu pouze opatření, která se zaměřovala na odstraňování emitovaných skleníkových plynů ze stájového ovzduší. Avšak aktuálně se těžiště zájmu přesouvá spíše na prevenci jejich vzniku, ať už prostřednictvím technických prostředků, nebo metodických opatření. Nejenom na mléčných farmách leží povinnost hledat možnosti potenciální redukce emisí amoniaku a efektivní realizace odpovídajících opatření. Člověk se asi nemůže divit, skot v relativně krátké době vyprodukuje vcelku velké množství tohoto plynu, už jenom tím, když každá kráva za den vydá 15–20 litrů moči, která je jedním z hlavních zdrojů emisí amoniaku. Zejména pokud zůstává delší dobu v kontaktu se vzduchem a výkaly na hnojných chodbách. Včasné oddělení moči od stolice omezuje produkci čpavku z hnojných chodeb, které jsou díky tomu navíc čistší a prospívá to nejenom ovzduší, ale i zdraví paznehtů. Na trhu se postupně objevují různá technologická řešení, která chovatelům s oddělováním tekuté a pevné frakce výkalů přímo na stáji pomáhají. Některé z nich byly prezentovány na letošním ročníku veletrhu EuroTier a oceněny medailemi. Někteří chovatelé už možná mají naplánované pořízení a implementaci těchto zařízení při modernizaci technologií svých stájí. Kromě toho, že díky jejich použití může dojít ke zlepšení stájového mikroklimatu a vytvoření zdravějšího prostředí pro končetiny krav, může zemědělec takto separované a odděleně skladované exkrementy efektivněji využívat při hnojení rostlin nebo při produkci energie a dále tak zvyšovat účinnost využití živin a zlepšovat svůj vliv na okolí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down