19.02.2020 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny v dotacích pro chov prasat

Nedílnou součástí ekonomiky se v posledních letech staly i pro chovatele prasat dotace, ať už se jedná o ty vyplácené z národního rozpočtu, nebo o platby z Evropské unie. Nezasvěcený pozorovatel by mohl být překvapen tím, že celkový objem dotačních prostředků zůstal v roce 2019 přibližně na stejné úrovni, jako rok před tím, i když byl z pohledu cen výrazně příznivější. V tomto ohledu je ale třeba si uvědomit, že dotační rok se nekryje s kalendářním.

Národní dotace, které tvoří největší část podpor pro chovatele prasat, se vyplácejí za období od 1. října do 30. září. Protože cena jatečných prasat začala růst až v dubnu, byla většina tohoto období charakterizována cenami hluboko pod výrobními náklady.
Letošní rok však zřejmě tak příznivý nebude a chovatelé se musí připravit na celou řadu změn. Nejvýznamnějším zdrojem financí je pro chovatele prasat bezesporu dotační program 8.F. na ozdravování od vybraných chorob prasat. Tento program však dospěl do stavu, kdy je z velké části vyčerpán celý notifikovaný rozpočet. V letošním tak prakticky jistě nebude vypláceno na 100 %. Pokud budeme předpokládat, že zůstane objem žádostí přibližně stejný jako v minulých letech, bude stačit schválená částka přibližně na 55 % požadavku.
Další změnou, která se týká všech dotací z národního rozpočtu je převod administrace pod Státní zemědělský intervenční fond. Ačkoli se dotační tituly týkající se chovatelů prasat (tedy 8.F. a 20.C.) pro letošní rok z věcného pohledu prakticky nezměnily, dá se předpokládat, že změny v administraci budou velmi výrazné. O všechny národní dotace bude nutno žádat prostřednictvím portálu farmáře elektronickou formou. Obzvlášť v případě již zmiňovaných titulů 8.F. to bude znamenat velmi zásadní změnu. Doklady k nim totiž obvykle tvoří desítky, nebo stovky faktur a dokladů o platbě. I ty bude třeba nahrávat v elektronické formě na portál farmáře. SZIF k tomu účelu připravuje aplikaci, která bude zároveň sloužit jako soupiska dokladů. Ačkoli aplikace ještě nebyla spuštěna do ostrého provozu, zdá se, že pro chovatele bude jedinou schůdnou cestou vkládat doklady do systému průběžně.
Více se dočtete v článku Ing. Jana Stibala (SCHP, z. s.), který najdete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down