Změny v živinovém složení krmných směsí se šrotem z odslupkovaných lupinových semen

Semena lupiny bílé (Lupinus albus) jsou významným zdrojem unikátních aminokyselin i mastných kyselin s optimálním zastoupením a poměrem polynenasycených mastných kyselin n-3 a n-6. Z uvedeného důvodu dlouhodobě sledujeme nutriční hodnotu jednotlivých odrůd lupiny bílé pro možnost využít její semena jako významný zdroj zejména bílkovin, ale i zdroj vysoce kvalitního oleje ve výživě zvířat, a tím posílit soběstačnost krmivové základny České republiky v proteinových zdrojích a omezit tak, resp. minimalizovat množství importovaných sójových produktů pro výrobu krmných směsí a podpořit produkci tuzemských proteinových krmiv, posílit soběstačnost v oblasti proteinových komodit a využívat bílkoviny z evropských vegetabilních zdrojů.

Obsah bílkovin v semenech lupiny lze zvýšit odslupkováním, kde obsah hrubých bílkovin může být zvýšen o 20 - 30 %, v závislosti na odrůdě. Nutriční hodnotu a vzájemné srovnání celého semene, odslupkovaného semene (jádra) a slupky jsme publikovali v Krmivářství, 2018, č. 4.Zvýšení nutriční hodnoty lupinových semen po jejich odslupkování“. Lupinový olej je významným zdrojem polynenasycených mastných kyselin (PUFA), především skupiny n-3 a n-6. Z těchto důvodů jsou semena pěstovaných odrůd bílé lupiny předmětem velkého zájmu jako alternativní zdroj dietních bílkovin v krmných směsích pro zvířata, např. pro prasata ve výkrmu nebo pro králíky a brojlerová kuřata. V současnosti je velká pozornost věnována produkci nejen bezpečných, ale tzv. „funkčních potravin“, kde dietární využití lupinové moučky u výkrmových kategorií drůbeže může tuto produkci podpořit. Dietárně využívaná lupinová moučka může mít příznivý vliv nejen na ukazatele užitkovosti, kvalitu drůbeží svaloviny, ale může pro drůbež vykazovat i zdravotní benefity.

Změny v obsahu základních živin

U experimentálních krmných směsí použitých ve výkrmu brojlerových kuřat, oproti kontrole, byl prokázán zvýšený obsah tuku, korespondující s obsahem lupinového šrotu v krmné směsi, což ovlivnilo i jejich vyšší obsah energie (BE). Současně bylo u pokusných směsí zaznamenáno snížení obsahu hrubého proteinu.

 Změny v obsahu aminokyselin

S nižším obsahem hrubého proteinu pravděpodobně souvisí i nižší obsah jednotlivých esenciálních i neesenciálních aminokyselin v pokusných krmných směsích. U obsahu jednotlivých aminokyselin v krmných směsích bylo zaznamenáno u pokusných krmných směsí s lupinovým šrotem většinou zvýšení Met a Arg. U řady aminokyselin bylo pozorováno, že s podílem lupinového šrotu ve směsi se zvyšoval obsah těchto aminokyselin. U Met toto zvýšení bylo dáno především přidaným Met v souvislosti s optimalizací receptur krmných směsí, protože lupinový protein obsahuje méně této aminokyseliny. Naopak u Arg lze zvýšení jeho obsahu dát do přímé souvislosti s obsahem lupinového šrotu v pokusných dietách, protože lupinový protein je charakteristický vysokým obsahem aminokyseliny Arg.

 Změny v obsahu prvků

Nižší obsah v experimentálních krmných směsích  byl zaznamenán u většiny makroprvků (K, Na, Ca, P a Mg) i mikroprvků (Fe a Zn), což pravděpodobně souvisí i s nižším obsahem popelovin v experimentálních krmných směsích.

Změny v obsahu mastných kyselin

Určité změny v experimentálních krmných směsích byly zaznamenány v kvantitativním a kvalitativním složení mastných kyselin Zvýšení obsahu tuku v experimentálních krmných směsích, oproti kontrole, vedlo (vyjma BR 2) i ke zvýšení SFA, výraznému zvýšení MUFA, mírnému zvýšení PUFA n-6 a především k výraznému zvýšení PUFA n-3. Tyto změny lze dát do přímé souvislosti s množstvím a kvalitou oleje v lupinovém šrotu. Z níže uvedené tabulky 5 vyplývá, že obsah lupinového šrotu v pokusných dietách (P50% a P100%) v krmných směsích určených k výkrmu brojlerových kuřat zužuje poměr  PUFA n-3 : PUFA n-6, tzn., že se zlepšuje dietetická hodnota těchto směsí, což může mít příznivý vliv na užitkovost a zdravotní stav vykrmovaných kuřat.

Závěr

Jako optimální považujeme náhradu 50 %, což poskytuje v praxi kvalitnější optimalizaci při sestavování receptur krmných směsí v důsledku kombinace dvou proteinových komponent. Odslupkováním lupinových semen lze získat produkt, nutričně hodnotnější než celé semeno, a to tím, že se v tomto produktu:  zvýší obsah hrubého proteinu (a jednotlivých aminokyselin), zvýší obsah vysoce kvalitního tuku (především nenasycených mastných kyselin), zvýší obsah energie, zvýší obsah makroprvků (N, H, C, S, K, Na, P a Mg) i mikroprvků (Cu), sníží obsah balastních látek (vlákniny a jednotlivých vlákninových frakcí). Náhrada sójového extrahovaného šrotu, šrotem z odslupkovaných lupinových semen, ovlivnila živinové složení krmných směsí, které se projevilo zvýšeným obsahem tuku, zvýšeným obsahem  polynenasycených mastných kyselin (PUFA n-3), zvýšeným obsahem energie, sníženým obsahem hrubého proteinu a jednotlivých aminokyselin (vyjma argininu), sníženým obsahem popelovin, sníženým obsahem některých makro (K, Na, Ca a Mg) i mikroprvků (Fe a Zn). I přesto, že náhradou sójového extrahovaného šrotu šrotem z odslupkovaných lupinových semen došlo k mírnému snížení obsahu hrubého proteinu i aminokyselin v krmných směsích, tato změna se negativně nepromítla do ukazatelů užitkovosti brojlerových kuřat, kde krmné směsi byly ověřeny nejen v experimentálních podmínkách, ale i v provozních podmínkách výkrmu brojlerových kuřat, kde vliv diet s obsahem lupinového šrotu neměl negativní vliv na užitkovost brojlerovýkuřat a jatečnou hodnotu těla brojlerových kuřat; pozitivně lze hodnotit především vyšší intenzitu růstu (vyšší jatečná hmotnost) u experimentálních skupin, výrazně nižší úhyn u experimentálních skupin, minimální rozdíly v konverzi krmných směsí, testované diety s obsahem lupinového šrotu neměly negativní vliv na chemické složení svaloviny, tzn. na její nutriční hodnotu.

Doporučení pro zemědělskou praxi

Na základě dosažených výsledků můžeme konstatovat, že odslupkováním lupinových semen lupiny bílé, odrůdy Zulika, získáme vysokoproteinový produkt, který zejména z hlediska výživy monogastrických zvířat představuje zajímavou tuzemskou proteinovou krmnou komponentu, která může nahradit sójový extrahovaný šrot. Při porovnání nutriční hodnoty celého semene lupiny bílé a vzniklého produktu „jádra“ se v jádře odslupkováním významně zvýšil obsah hrubého proteinu, obsah jednotlivých aminokyselin, zvýšila se hodnota energie a esenciálních mastných kyselin, zejména ze skupiny mononenasycených mastných kyselin a polynenasycených mastných kyselin skupiny PUFA n-3 (Krmivářství 2018, č. 4). Přínos odslupkování lupinových semen vnímáme pozitivně nejen po stránce nutriční, ale i po stránce dietetické, kde v lupinovém jádře, ve srovnání s lupinovým semenem, se výrazně snížil obsah hrubé vlákniny a jednotlivých vlákninových frakcí, které mohou u monogastrických zvířat vykazovat antinutriční účinky. Určitým doporučením pro zemědělskou praxi je možnost průmyslového odslupkování lupinových semen, kde však musíme konstatovat, že prozatím strojní zařízení není plně přizpůsobeno oploštělému tvaru lupinových semen, která nejsou dokonale kulovitého tvaru, proto část slupek může zůstávat u jádra a opačně, ve slupkách může být i část jádra. Pro správnou optimalizaci kompletních krmných směsí pro monogastrická zvířata je nutné respektovat typ odrůdy lupiny bílé a její nutriční hodnotu z důvodu určité variability nutrientů mezi jednotlivými odrůdami lupiny bílé. Na základě námi dosažených výsledků v experimentální akreditované pokusné stáji, ale i výsledků vzniklých biologickým sledováním v provozních podmínkách zemědělské praxe v rámci řešení projektu MZe ČR NAZV QJ1510136, se přikláníme k 50% náhradě sójového extrahovaného šrotu odslupkovaným lupinovým šrotem lupiny bílé odrůdy Zulika. Za přínosné pro zemědělskou praxi dále považujeme energetickou úsporu, kde není nutné provádět tepelné ošetření lupinového šrotu pro deaktivaci antinutričních látek, tak jak je to realizováno u sójového šrotu. Dalším benefitem, zejména pro Evropu, je skutečnost, že lupina bílá není geneticky modifikována.

 Prof. Ing. Eva Straková, Ph.D.,Ústav chovu zvířat, výživy zvířat a biochemie, VETUNI Brno

Prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc., MVDr. Martin Kutlvašr, Ph.D.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down