06.04.2017 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znáte školu na farmě?

Škola na farmě seznamuje populární formou děti se základy chovu velkých hospodářských zvířat, zejména skotu a prasat. A jak probíhá škola na farmě? O tom se mohli na skutečné farmě v areálu Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., (VÚŽV) v Netlukách v loňském roce přesvědčit účastníci pilotního projektu Ministerstva zemědělství. Projekt byl určen pro žáky I. a II. stupně základních škol.

Základní školy se do tohoto projektu zapojily na základě „žádosti o spolupráci“, odeslané odboru školství Magistrátu hlavního města Prahy a Středočeského kraje.

Každý týden v období od 1. 10. do 30. 11. 2016 (kromě období prázdnin a svátků), a to vždy ve čtvrtek od 9 do 12 hodin, byla podle dohod se školami organizována Průvodcovaná stezka po farmě v Netlukách, a to formou lektorovaného, odborného a popularizačního výkladu.

Odborný výklad, který zajišťovali lektoři z VÚŽV z řad vědeckých a odborných pracovníků, byl přizpůsoben věku žáků prvního či druhého stupně základních škol, včetně zpracovaných metodických - pracovních, listů.

Žáci se seznámili s živými zvířaty, jejich exteriérem, životními projevy a potřebami, které musí současný způsob jejich chovu zajistit v zájmu ochrany jejich pohody a zdraví (welfare). Nedílnou součástí akce byla také výstavka krmiv pro skot a prasata.

Lektoři seznámili žáky s výrobou a významem mléka pro výživu lidí a ve stejné míře i nezbytností produkce kvalitního masa.

Žáci mohli na farmě vidět i provozní, technologické činnosti (krmení, přihrnování, odvoz chlévské mrvy, nastýlání), včetně probíhajícího pravidelného vážení telat. Zároveň si vyzkoušeli manuální práci – přihrnování krmiva dojnicím.*

Více si přečtete ve Farmáři č. 3/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down