Zoohygienické požadavky na stelivo v chovech drůbeže

Z technologického hlediska má úplný zákaz klecových chovů a pozvolný přechod na chovy na podestýlce hlavně vliv na potřebu zajištění dostatečně kvalitní podestýlky. Mezi stelivové materiály, které můžeme u nosnic použít, patří například seno, papír, dřevěné hobliny a piliny nebo písek. Jako nejvhodnější se jeví dřevěné hobliny nebo písek.

Stelivo použité v chovu nosnic musí kromě základních podmínek na pohodlí a welfare zvířat také splňovat podmínky na zdravotní nezávadnost potravin. Z tohoto důvodu je důležité, aby stelivový materiál byl čistý, nesmí obsahovat toxické látky a různé chemické nečistoty, jako jsou například pesticidy nebo chemické konzervační látky.

Stelivový materiál používaný v chovech drůbeže musí být schopný vyvazovat vlhkost z ovzduší a z výkalů, ale na druhou stranu musí mít schopnost rychle schnout, aby při ležení drůbeže na zemi, nedocházelo k nadměrnému odvodu tepla z povrchu zvířat.

Stelivový materiál také musí mít dobré tepelné izolační vlastnosti, aby nedocházelo k nadměrnému odvádění tepla a tím k podchlazení zvířat.

Z hlediska původu je možné rozdělit stelivový materiál na dvě skupiny, na stelivo původu organického a na stelivo původu anorganického.

Jako stelivo z organického materiálu se u drůbeže používají například piliny, hobliny a sláma. Ve světě se dále hojně používají rýžové slupky, borovicová sláma, zbyty z kukuřičných klasů, arašídové slupky a tráva.Jako stelivový materiál původu anorganického se používá hlavně písek.

 Stelivový materiál organického původu

Seno a sláma

Dřevěné hobliny

Dřevěné piliny

Kukuřičná siláž

Recyklovaný papír

Písek

Podestýlka může mít výrazný vliv na kvalitu stájového ovzduší. Při rozkladu organických látek v ní obsažených dochází k uvolňování látek do stájového ovzduší jako například aminy, merkaptany a sulfidy.

Teplota

Vlhkost

Větrání

Kvalitní podestýlka je důležitý technologický materiál mající významný vliv na pohodu a welfare zvířat. Nosnice tráví většinu své denní aktivity na podestýlce, proto je důležité, aby byla z materiálu, který nemá negativní vliv na jejich zdraví.. Jako nejvhodnější typ organického stelivového materiálu u nosnic se jeví dřevěné borovicové hobliny. Jestliže to technologie umožňuje, tak jako nejvhodnější typ anorganického materiálu se jeví písek.

MVDr. Macháček Miroslav, Ph.D., Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Podrobnější informace v časopisu Náš chov 10/2021

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down