04.05.2017 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráta tržeb kvůli cenám mléka

Propad tržeb za mléko předloni představoval ve srovnání s dobrým rokem 2014 asi 20 milionů korun, vloni to bylo minus sedm milionů korun. Celkem tak představoval 27 milionů korun. Nyní se cena za mléko začíná pomalu zlepšovat. Uvedl to František Toman, předseda představenstva akciové společnosti Zeras z Radostína nad Oslavou, která byla již potřetí vyhodnocena jako nejlepší v Kraji Vysočina v soutěži Zemědělec roku pořádané vydavatelstvím Profi Press. Společnost, zaměřující se zejména na produkci mléka, obsadila i první místo v rámci celé republiky v kategorii chovatel.

Přestože se podle Tomana objem dodávek mléka každoročně zvyšoval, tržby klesaly. V roce 2014 dodávky mléka představovaly 15 milionů litrů, v roce 2015 to bylo 16 milionů a vloni společnost dodala 18 milionů litrů mléka. Denní dodávka tak přesahovala 50 tisíc litrů.

Zeras přitom v roce 2014 získal za mléko 150 milionů korun, předloni to bylo už pouze 130 milionů a vloni měl ještě méně, přestože nadojil více. „Drží nás to, že máme velký nádoj. Chováme hodně skotu a momentálně nesplácíme žádné velké investice,“ řekl.

Cena mléka za loňský prosinec, kterou dostala společnost Zeras, činila 7,48 koruny za litr. „Naštěstí pod šest korun jsme se nedostali,“ poznamenal předseda představenstva s tím, že podnik již dlouhodobě dodává mléko do přibyslavské mlékárny společnosti Savencia. „Naše spolupráce je za ta léta dobrá. I když cena by mohla být o malinko lepší,“ doplnil Toman. Firmu podle něj totiž čekají investice. Pokud by se podařily zrealizovat, dojnice by byly soustředěny do jednoho střediska s jednou dojírnou. „Tento záměr ale zatím nemá plnou podporu představenstva,“ poznamenal Toman. Dojnice jsou nyní umístěny ve dvou střediscích, a to přímo v Radostíně nad Oslavou a v nedalekém Pavlově.*

 

Více si přečtete v dubnovém čísle časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down