27.10.2014 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvířata jen tak pro radost

Zakrslé kozy holandského typu zatím nejsou v našich chovech příliš rozšířené. Tedy alespoň pokud je řeč o chovu, který by produkoval plemenná zvířata. V České republice byste je spočítali na prstech jedné ruky. Patří k nim také chov Jiřího Švandy v Malé Veleni, který během čtyř let dovezl z Nizozemska celkem dvanáct koz a pět kozlů různých linií. Kromě tříbarevných koz s kohoutkovou výškou do 60 cm na své farmě nedaleko Děčína chová pro radost také lamy krotké a miniaturní oslíky.

Chovatel Jiří Švanda, který chová zakrslé kozy holandského typu již šestým rokem říká, že o zvířata začíná být zájem. Přispívá k tomu bezpochyby i jeho prezentace na tradiční podzimní výstavě  Náš chov v Lysé nad Labem, kde se malé kozy těší pozornosti dospělých i dětských návštěvníků.

„První zakrslé kozy, respektive kozlíky jsem pořídil v tuzemsku v roce 2005 jen tak pro radost a vypásání mezí okolo domu. Byla to bíle zbarvená kastrovaná zvířata, která, jak jsem zjistil později, měla se zakrslými kozami holandského typu jen velmi málo společného. Rozhodl jsem se proto navštívit Nizozemsko, kde je toto hobby plemeno koz velmi rozšířené.  S několika nizozemskými chovateli jsem navázal kontakt v roce 2008 a během následujících čtyř let jsem dovezl ve třech etapách dvanáct koz a pět kozlů různých linií,“ řekl v úvodu našeho setkání chovatel, který dovezl do republiky zřejmě jako první zakrslé kozy s průkazem  původu.

Na farmě v Malé Veleni můžete vidět také lamy krotké a miniaturní středozemní oslíky. Základem dnes již šestihlavého stádečka složeného ze dvou klisen s hříbaty a stejného počtu hřebců jsou zvířata nakoupená z Irska, respektive pocházející z chovu Franka O ́Sullivana z Gorey.

Kouzlu lam Jiří Švanda propadl při návštěvě peruánských And v roce 2007, kde tyto velbloudovité sudokopytníky viděl v přirozeném prostředí. Začal shánět dostupné informace o jejich chovu a navštívil několik chovatelů u nás i v sousedním Sasku. Při hledání vhodných zvířat však zjistil, že v Německu, Rakousku, Švýcarsku i v dalších zemích se chovají vyšlechtěné lamy krotké s delší a kvalitnější vlnou.

Více se dočtete v prosincovém číslu časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down