26.09.2004 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zwartbles se zabydlel na jihu Čech

V současnosti je chov ovcí v Česku prezentován plemeny s masnou a kombinovanou užitkovostí. Upřednostňují se plemena odolná vůči podmínkám vnějšího prostředí, využitelná pro pastvu, s vynikajícími ukazateli reprodukce a mateřskými vlastnostmi a optimální intenzitou růstu.

Zwartbles se zabydlel na jihu Čech

V současnosti je chov ovcí v Česku prezentován plemeny s masnou a kombinovanou užitkovostí. Upřednostňují se plemena odolná vůči podmínkám vnějšího prostředí, využitelná pro pastvu, s vynikajícími ukazateli reprodukce a mateřskými vlastnostmi a optimální intenzitou růstu.

Jmenovaným charakteristikám se blíží kombinované, bezrohé plemeno zwartbles nizozemského původu, které do České republiky bylo poprvé dovezeno v polovině devadesátých let minulého století. Na první pohled exoticky vybarvené ovce mají tmavě hnědé rouno, jedinečným plemenným znakem je bílá průběžná lysina na hlavě a bílé znaky na zadních končetinách a konci ocasu. Snad pro tmavé zbarvení někteří odborníci tomuto plemeni klidného temperamentu předpovídali využití jenom v hobby chovech. Ovšem vynikající mateřské vlastnosti a vysoká intenzita růstu jsou devizou i pro jeho komerční využití.

Druhé největší stádo v tuzemsku
Po bezmála deseti letech od prvního dovozu zwartbles je v tuzemsku již patnáct chovů. Druhým největším je stádo chovatelky Marie Schickerové, hospodařící na 30 ha luk a pastvin chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. „Chtěli jsme kombinované, nenáročné a klidné plemeno, které by se hodilo do našich podmínek a zwartbles naši představu splňoval. Jsou to klidná zvířata, velkého tělesného rámce s odpovídajícími parametry užitkovosti. S jejich chovem jsme začali v roce 2001, kdy jsme od chovatele Ing. Karla Krátkého ze Zbyslavi pořídili plemenného berana a deset bahnic,“ uvádí chovatelka.
Po třech letech se základní stádo v Hranici nedaleko Třeboně rozrostlo o dalších 45 bahnic, k tomu ještě o 40 jehniček a druhého plemenného berana. S využíváním plemenného berana od chovatele Ing. Jaroslava Bílka ze sousedního Suchdola nad Lužnicí v hranickém chovu působí tři linie beranů. V budoucnu Schickerovi plánují rozšířit stádo bahnic na 75 až 80 kusů.
„Zvířata máme již třetím rokem v kontrole užitkovosti. Napřesrok zažádáme o uznání šlechtitelského chovu. To nám podle nového nařízení platného od příštího roku umožní nabízet plemenné beránky na aukcích. Bez uznaného šlechtitelského chovu bychom totiž nemohli využívat odchované beránky ani v našem chovu,“ prozrazuje svůj záměr Schickerová.

Aukční beránek s dotacemi
Kontrola užitkovosti představuje pro chovatele neustálou manipulaci se stádem – počínaje rozdělováním bahnic pod plemenné berany a konče vážením potomstva po narození, ve 100 dnech a před zařazením ohodnocených zvířat do plemenitby. Podle informací chovatelky musí být aukční zvířata vyšetřena vedle zdravotního stavu také na genetiku. Po uskutečněném prodeji chovatel za aukčního beránka ve věku do jednoho roku zařazeného do třídy ER získá dotaci ve výši 3000 Kč. Za beránka nad jeden rok věku a za stejných podmínek zařazení do třídy za zevnějšek je částka o 1000 Kč vyšší, tedy 4000 Kč. Na dovezeného plemenného berana lze získat dotaci 5000 Kč.

Otazník nad budoucí
podporou chovatelů
„Jak stát bude v budoucnu podporovat chovatele ovcí si netroufnu odhadnout. Místo slibovaných 1600 Kč jsme letos formou přímé platby získali částku 700 Kč na bahnici, ale podle dostupných informací se očekávají velké změny. Od přímých plateb na zvířata by se mělo ustupovat a do dotací by se měla naopak promítnout například platba na celkově obhospodařovanou plochu, dále vyrovnávací příspěvek pro méně příznivé oblasti nebo podpora na udržování travních porostů luk a pastvin v rámci agroenviromentálních opatření,“ s obavami vypočítává Schickerová.
Podle chovatele Bílka jsou našimi zástupci v Bruselu vyjednaná prémiová práva proti zájmu nejen začínajících chovatelů, ale i těch, kteří chtějí svůj chov rozšířit na úroveň velkochovů. Přestože těšnovští úředníci hovoří o budoucí prosperitě a v rámci společného evropského trhu i konkurenceschopnosti tohoto odvětví živočišné výroby, je namístě se ptát, zda to se současnými nízkými stavy ovcí dokážeme.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down