22.11.2019 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zwartbles zapustil v našich chovech kořeny

Z údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., vyplývá, že asi polovinu z bezmála jednadvaceti tisíc bahnic zapojených do kontroly užitkovosti reprezentuje dvaadvacet plemen s kombinovanou užitkovostí. Na těchto statistikách se významně podílí i zwartbles, které je přibližně se sedmi sty bahnicemi pátým nejčastěji chovaným kombinovaným plemenem ovcí v tuzemsku. Snad pro exotické zbarvení někteří odborníci předpovídali uvedenému nizozemskému bezrohému plemenu využití jen v hobby chovech. Ovšem jeho vynikající mateřské vlastnosti a vysoká intenzita růstu ho předurčili i pro komerční využití.

Na první pohled exoticky vybarvené ovce s tmavě hnědým rounem, bílou průběžnou lysinou na hlavě a bílými znaky na zadních končetinách a konci ocasu se k nám dovezly poprvé v roce 1997. Po více než dvaceti letech se v tuzemských chovech eviduje již sedmatřicet chovů zwartbleských ovcí. Se stovkou bahnic má největší stádo Marie Schickerová, která chová uvedené plemeno v obci Hranice na Třeboňsku již osmnáct let.
„Chtěli jsme kombinované plemeno, které by bylo po všech stránkách nenáročné a klidné a hodilo se do našich podmínek. Naši představu dokonale splňovalo plemeno zwartbles. Prvních deset půlročních jehnic a berana jsme dovezli ze Zbyslavy od Ing. Karla Krátkého v roce 2001. O rok později jsme z téhož chovu přikoupili ještě sedm jehnic. Od počátku chováme ovce v uzavřeném obratu stáda a nakupujeme pouze plemenné berany. Již deset let máme uznaný šlechtitelský chov a hospodářství má status zanedbatelného rizika klasické klusavky. Naším záměrem je prodávat jehničky a beránky do chovu. K tomu směřujeme celou naši práci. Při výběru jehňat do plemenitby se řídíme standardem Klubu chovatelů ovcí zwartbles. V rámci republiky dosahujeme velmi dobrých výsledků, například v loňském roce jsme u jehňat vykazovali průměrný denní přírůstek 321 gramů,“ vyjmenovala ve stručnosti chovatelka Marie Schickerová.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down