02.12.2022 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor prasat je na našem území 

V České republice se po bezmála pěti letech potvrdil africký mor prasat (AMP). Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo nákazu u uhynulého selete prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v Libereckém kraji prvního prosince. Místo nálezu se nachází v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje.

 

Vzniklou situaci Státní veterinární správa (SVS) řeší přípravou mimořádných veterinárních opatření. Ta budou zahrnovat vymezení pásmo infekce kolem místa nálezu nakaženého prasete na ploše zhruba 200 km². V této oblasti bude dočasně zakázán lov divokých prasat, omezen pohyb obyvatel a u divokých prasat se uvedená nákaza bude intenzivně monitorovat. Ve vymezené oblasti se opatření dotknou také chovatelů prasat domácích a provozovatelů jatek či zvěřinových závodů. S ohledem na zásadní změnu nákazové situace bude zrušena takzvaná zóna intenzivního odlovu prasat divokých v příhraničních oblastech na severu republiky.

„Všechna přijímaná opatření mají za cíl především zamezit dalšímu šíření nákazy v populaci prasat divokých a zabránit tomu, aby se nákaza dostala do chovů prasat domácích,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

Konkrétní podobu mimořádných veterinárních opatření a další podrobné informace k situaci zveřejní zástupci Ministerstva zemědělství a SVS dnes na tiskovém brífinku v budově Ministerstva zemědělství.

Africký mor prasat je akutní onemocnění prasat s prakticky 100% mortalitou.  Onemocnění se projevuje vysokou horečkou až 42°C, která může podle průběhu trvat i několik dnů. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem, vodou a infikovanými předměty. Nákaza není přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

V České republice byl dne 26. 6. 2017 potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat v populaci divočáků na území Zlínského kraje. Důsledným uplatňováním přijímaných opatření se podařilo zabránit šíření infekce afrického moru prasat v populaci prasat divokých a zavlečení nákazy do chovů domácích prasat. Naposledy se potvrdily pozitivní případy AMP 8. 2. 2018 u uloveného prasete divokého a 15. 4. 2018 u nalezeného uhynulého prasete divokého.*

Prvního prosince SVU Praha potvrdil AMP u uhynulého selete prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down