28.03.2023 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor prasat máme pod kontrolou

Státní veterinární správa včera informovala, že v katastru obce Horní Řasnice na Frýdlantsku byla nalezena dvě uhynulá prasata divoká, u kterých se následným vyšetřením ve Státním veterinární ústavu Jihlava potvrdil africký mor prasat (AMP). Od počátku výskytu nákazy zkraje loňského prosince jde již o devět pozitivních divočáků z oblasti tzv. uzavřeného pásma II.

Vzhledem k tomu že se nejedná o nález mimo uzavřené pásmo II, které zahrnuje oblast o výměře bezmála 200 km², zůstávají platná již vydaná mimořádná veterinární opatření. To znamená, že lovit divočáky budou moci jen předem proškolení lovci. Každé ulovené zvíře bude muset být povinně vyšetřeno na africký mor prasat a do doby obdržení výsledku vyšetření bude muset být bezpečně uskladněno. Konzumovat maso z divočáka uloveného v uvedené oblasti budou moci pouze v domácnosti lovce, přičemž na trh může být uvedeno pouze prostřednictvím schváleného zvěřinového závodu. Za každé ulovené prase divoké má lovec nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč. Při společném lovu zvěře v oblasti bude zakázáno používat lovecké psy, protože představují riziko z hlediska možného pasivního šíření nákazy.

Nové nálezy potvrzují, že se nákaza v populaci volně žijících prasat ve Frýdlantském výběžku stále vyskytuje. Státní veterinární správa proto apeluje zejména na myslivce a chovatele prasat domácích, aby dodržovali platná opatření a zásady biologické bezpečnosti. Dosud se africký mor prasat na našem území vyskytuje pouze u volně žijících prasat divokých, u domácích prasat nebyla tato nákaza nikdy potvrzena.*

 

Pozitivní-případy AMP k- 21. 3. 2023
V populaci prasat divokých ve Frýdlantském výběžku se africký mor prasat stále vyskytuje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down