14.11.2017 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální nákazová situace v chovech

Podle výsledků veterinárních prohlídek na jatkách a monitoringu nákaz vyjmenovaných v Metodice kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace je aktuální nákazová situace v domácích chovech velice příznivá. Nejen o přijatých preventivních opatřeních u jednotlivých druhů hospodářských zvířat, ale i o chystaných změnách v již zmiňované metodice, kterou pro Ministerstvo zemědělství každoročně připravuje Státní veterinární správa, jsme hovořili s MVDr. Miladou Dubskou.

Pokud jde o nákazovou situaci v chovech skotu, udržujeme si status země prosté tuberkulózy, brucelózy a leukózy skotu? Jaká je situace s IBR po ukončení programu?
Pokud se týká brucelózy, leukózy a tuberkulózy skotu, Česká republika nadále zůstává zemí prostou uvedených nákaz. Tento status je každoročně deklarován výsledky monitoringu, v rámci něhož se ročně vyšetřuje několik desítek tisíc kusů skotu. Aktuálně výborná nákazová situace v chovech skotu není samozřejmostí a je zejména na chovatelích, aby při nákupu zvířat z jiných členských států nepodcenili nákazovou situaci v chovech a zemích původu.
Národní ozdravovací program od infekční rinotracheitidy skotu (IBR) byl k 31. 12. 2016 ukončen. Na hospodářstvích, která do uvedeného termínu nezískala status prostého hospodářství, je postup dalšího ozdravování stanoven v mimořádných veterinárních opatřeních nařízených krajskou veterinární správou. Zatímco k 1. lednu letošního roku bylo takových chovů celkem 27, k 1. 9. 2017  počet chovů ozdravujících podle mimořádných veterinárních opatření poklesl na 20. V průběhu roku 2018 bude ozdravování ukončeno s tím, že zbývající pozitivní zvířata se vyřadí. Lze předpokládat, že Česká republika by mohla být uznána za zemi prostou IBR v roce 2019.

Již víte, k jakým změnám dojde v připravované verzi Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2018?
Změny Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2018 navržené ze strany Státní veterinární správy nebudou znamenat pro chovatele žádné výrazné změny v provádění povinné prevence. V návrhu je asi nejdůležitější změnou podstatné zjednodušení pravidel pro provádění povinného ošetření proti varroóze včel.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down