19.01.2016 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální poznámky k výrobě a zpracování mléka

Mlékárenství je perspektivní obor, který generuje zisk, a před námi, kteří pracujeme ve vedoucích funkcích v mlékárenství, je řada úkolů a budeme-li schopni je plnit, slušná budoucnost oboru. Jinými slovy, budoucnost mlékařství nezávisí jen na vnějších faktorech, ale především na nás, kteří neseme odpovědnost za podniky, jež řídíme.

Ing. Oldřich Obermaier, TPK, spol. s. r. o., Český komitét Mezinárodní mlékařské federace

Přes všechna omezení, která kladou svobodnému podnikání současné vlády (EU i vlády české), je mlékařství stále oborem, který funguje v podmínkách tržní ekonomiky a řídí se v zásadě sice omezenými a pokřivenými (neekonomickými zákony i dotacemi), ale přece jen zákony tržní ekonomiky.
Výroba mléka, výroba mléčných potravin a obchod s nimi je v Česku výnosné a stabilní podnikání, které má do budoucna dobrou perspektivu. Uvědomme si, že podle ekonomických studií roste ročně poptávka po mléce o 2,4 % a spotřeba o 2,4–2,5 %.Poroste populace (ročně o 1,2 %), spotřeba na osobu ve světě stoupne ročně o 1,2 %, poroste světový obchod s mlékem ročně  skoro o 6 %. Předpokládá se snížení počtu mléčných farem (o 1,6 % ročně) a růst jejich průměrné velikosti téměř o 3 % za rok, poroste i dojivost a počet dojnic.
Je to tedy celosvětově perspektivní odvětví a je na nás, abychom se na perspektivě tohoto sektoru podíleli. Máme k tomu všechny předpoklady, jen by nám Brusel a naše vlády neměly do toho příliš mluvit. Nenastane-li z nějakých absurdních důvodů konec civilizovaného světa, má mlékárenský obor před sebou dobrou budoucnost.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 2/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down