03.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Díky příznivému průběhu počasí, zejména mírným teplotám a dostatku srážek na Ukrajině je na většině jejího území očekáván dobrý výnos ozimých obilovin. Celková produkce v roce 2023 však bude pravděpodobně pod dlouhodobým průměrem z důvodu meziročního snížení produkčních ploch.

Hlavním důvodem je nízká dostupnost pracovních sil a vstupů v důsledku probíhajícího válečného konfliktu. Příznivé podmínky převládají i v dalších evropských zemích, ve Francii i Velké Británii se v aktuálním marketingovém roce dle Evropské komise očekává produkce pšenice meziročně vyšší. Naopak ve Španělsku podmínky nejsou příliš optimální, jelikož přetrvává nedostatek srážek. Příznivé podmínky pro pěstování jsou však i v pěstitelských oblastech Spojených států amerických a prospívají jak ozimým plodinám, tak i pokračujícímu setí kukuřice. V Brazílii je v současném marketingovém roce očekávána rekordní úroda kukuřice. V Austrálii se opět očekává rekordní produkce pšenice. V důsledku těchto informací světové ceny pšenice a kukuřice poklesly na komoditních burzách v Chicagu a Paříži. Čína v aktuálním marketingovém roce dle USDA[1] pravděpodobně doveze rekordní množství pšenice. Domácí ceny obilovin v Číně se však dále předpokládají vysoké.

Podle nejnovějšího odhadu USDA by se v roce 2022/23 mělo celosvětově vyprodukovat zhruba 789 mil. t pšenice, což je meziročně o 1,3 % více. U nejvýznamnějších světových producentů pšenice USDA prognózu oproti únoru téměř nezměnila, oproti předchozímu odhadu však došlo ke snížení očekávané produkce pro země EU a Argentinu. USDA odhaduje meziročně mírně vyšší světovou spotřebu pšenice na úrovni 796,1 mil. t, oproti předchozímu odhadu se předpokládá vyšší úroveň spotřeby v Indii, EU a Číně. Celková světová produkce kukuřice se očekává na úrovni 1 144,5 mil. t, což je oproti roku 2021/22 o 6 % méně. Ke snížení odhadu USDA přistoupilo kvůli snížení prognózy produkce v Argentině, které je ovlivněno přetrvávajícím horkým a suchým počasím, odhad produkce byl snížen i pro země EU. USDA odhaduje meziročně o 4 % nižší světovou spotřebu kukuřice na úrovni 1 156,2 mil. t, a to zejména kvůli poklesu spotřeby kukuřice v Egyptě.

Na trhu s obilovinami opět zavládla nejistota ohledně ruského vývozu obilovin poté, co dvě významné obchodní společnosti s obilovinami oznámily přerušení svých aktivit v Rusku. Dne 18. března se Rusko a Ukrajina opět dohodly na dalším prodloužení tzv. obilné dohody o vývozu obilovin přes černomořské přístavy, a to o dalších 60 dní. Odstranění cel na zemědělské produkty z Ukrajiny a „cesty solidarity“, které EU zavedla s cílem usnadnit ukrajinský vývoz, vedlo k masivnímu dovozu obilovin do zemí EU. Evropská komise oznámila, že bezcelní dovoz ukrajinských obilovin do EU bude prodloužen do roku 2024. Ukrajina se v roce 2022/23 stala největším dodavatelem pšenice do EU s tržním podílem 65 %, který v předchozím roce 2021/22 dosahoval 17 %. Několik členských států (Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko) však požadovalo omezení těchto dodávek. Dovoz ukrajinských obilovin nakonec zakázalo Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko, přičemž Rumunsko o něm zatím uvažuje a zpřísní kontroly ukrajinských obilovin. Česká republika zákaz dovozu zatím nechystá, zavedla však zvýšené kontroly obilovin dovezených z Ukrajiny. Velké množství levnějších ukrajinských obilovin vyvolává mezi pěstiteli ve jmenovaných členských státech nevoli, jelikož představuje tlak na vlastní ceny obilovin a zároveň naplnění skladovacích kapacit, které budou potřeba pro nadcházející sklizeň. Evropská komise navrhla urovnání sporu formou finanční pomoci ve výši 100 mil. eur pro výše uvedené státy jako odškodnění tamním producentům pšenice, kukuřice, řepky a slunečnice. Mezi Polskem a Ukrajinou došlo k dohodě a po týdenní přestávce můžou být obiloviny z Ukrajiny opět přepravovány přes Polsko s dodatečným požadavkem, aby šlo pouze o jejich tranzit. Maďarsko mezitím rozšířilo zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, kdy se kromě obilovin a olejnin jedná i o med, víno, chléb, cukr a řadu dalších produktů, přičemž prodloužení zákazu platí do 23. června t.r. Bulharský zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů platí do 30. června t.r., Bulharsko nadále umožňuje jejich tranzit.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Vorlíčková

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: Abrahamova.Miluse@uzei.cz

Více najdete v Krmivářství 3/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down