Albánie, Polsko, Jihoafrická republika zaznamenávají nové případy ptačí chřipky

V polovině roku 2021 se výrazně snížilo zjištění vysoce patogenního viru influenzy ptáků u evropské drůbeže i volně žijících ptáků. Během minulého týdne zaznamenaly nové případy drůbeže pouze dva národy kontinentu. Z jihovýchodního evropského státu Albánie přicházejí oficiální zprávy o třech nových vysoce patogenních ohniscích influenzy ptáků (HPAI) u drůbeže.

 

Podle oficiálních zpráv Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) byla zjištěna v první polovině června. Ohniska se týkals celkem 168 kusů drůbeže ve třech hejnech v drobnochovech a byla zjištěna varianta viru H5N8. Poslední případy byly zjištěny v okresech Tirana, Kukes a Diber.

Během třetího květnového týdne Albánie zaznamenala první případy HPAI u drůbeže spojené s touto variantou viru od roku 2006. Zatím bylo oficiálně potvrzeno šest ohnisek nákazy. Přibližně bylo přímo zasaženo 4500 kusů drůbeže v ohniscích ve čtyřech okresech – Tirana a Durres na severozápadě země a Kukes a Diber na severovýchodě.

Během minulého týdne potvrdil hlavní polský veterinární úřad dvě nová ohniska HPAI u drůbeže, která jsou také spojena s podtypem viru HPAI H5N8.

Poslední, bylo postiženo jedno hejno asi 7100 krůt na výkrm v provincii Malopolskie a nekomerční hejno více než 100 kusů drůbeže v Mazovii poblíž hlavního města Varšavy.

Podle národní veterinární agentury byla situace v rumunském drůbežářském průmyslu"vyřešena". Poslední oficiální zpráva pro OIE se týká jednoho nového ohniska – v v malochovu 66 kusů drůbeže. Šest ohnisek v zemi, ve které byla od začátku května zjištěna varianta viru H5N8 v centrálních okresech Mures a Harghita. Celkem bylo v těchto ohniscích přímo zasaženo téměř 800 000 kusů drůbeže, včetně přibližně 10 000 úhynů.

 

Celková situace ptačí chřipky v Evropě od října 2020

Ve své nejnovější aktualizaci o situaci ptačí chřipky, European Reference Lab for avian influenza, IZSVe poukazuje na nedávný výrazný pokles nových ohnisek nákaz na celém kontinentu. Podle jejích údajů celkový počet zaznamenaných ohnisek drůbeže, ptactva chovaného v zajetí a volně žijících ptáků dosáhl v červnu přibližně 20 za týden. Na vrcholu sezóny HPAI od konce února do poloviny března letošního roku bylo hlášeno 250 ohnisek týdně.

K 25. červnu dosáhl celkový počet ohnisek v Evropě od začátku sezóny HPAI od října 2020 3692. Z toho 1277 bylo hlášeno u drůbeže, 86 u ptactva chovaného v zajetí a 2326 u volně žijících ptáků.

Zdroj: Poultry World 1. července 2021

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down