Alternativní bílkoviny– krmivo z udržitelných zdrojů

Rostliny, řasy nebo upcyklace: Inhouse Farming – Feed & Food Show 2024 nastiňuje nové cesty pro zemědělství. Druhý ročník veletrhu Inhouse Farming – Feed & Food Show se letos uskuteční od 12. do 15. listopadu a bude sloužit jako platforma pro soběstačné zemědělské a potravinové systémy budoucnosti, která se bude konat souběžně s veletrhem EuroTier 2024 v Hannoveru. Jedním z hlavních témat bude využití alternativních zdrojů bílkovin, jako je krmivo pro zvířata. Pro pěstování v interiéru je však vhodných jen několik surovin neživočišného původu. V praxi jsou řasy zatím nejpřesvědčivější.

Hrách, vlčí bob a fazole jsou domácí bílkovinné plodiny, které by mohly ve střednědobém horizontu nahradit dovážená krmiva, jako je sója. V současné době však nejsou ekonomicky a ekologicky atraktivní pro zemědělství v severní Evropě, protože venkovní pěstování je ekonomicky životaschopnější alternativou. Řasy jsou naopak ideální pro produkci bílkovin pomocí vnitřních systémů. Nils Borchard, vedoucí výzkumu a inovací v Centru pro zemědělství DLG, vidí výhody především v efektivnějším využití vedlejších produktů a zbytků: „Vnitřní přístupy se stávají zajímavými, pokud jde o využití a zušlechťování vedlejších produktů a zbytků z výroby potravin. Testují se zde různé inovativní přístupy k dosažení upcyklace. Řasy lze například použít k výrobě vysoce kvalitních bílkovin nebo olejů k obohacení krmiv pro zvířata.“

 První zařízení na produkci řas jsou již v provozu

Řasy byly zařazeny do „pozitivního seznamu pro přímková krmiva“ a lze je podle toho použít. Kromě rostliny na kultivaci řas je zapotřebí pouze voda, světlo a živiny. Ekologická stopa je silně dána využíváním obnovitelných energií. I když tento typ výroby krmiv ještě není rozšířený, některé společnosti a výzkumné projekty pracují na tomto tématu velmi specificky a uvedly do provozu první závody. Jörg Ullmann, člen nedávno založeného výboru DLG „New Feed and Food“, úspěšně využívá chov mikrořas již dvě desetiletí a společně se společností Algenfarm Klötze GmbH & Co. KG již dvacet let úspěšně pěstuje mikrořasy. Je přesvědčen, že význam bílkovin řas poroste i v krmivech pro zvířata. "Optimalizace vhodných kmenů řas, implementace technologických inovací a rozšíření na velmi velké řasové farmy budou patřit k klíčům," říká Ullmann. „Schopnost pěstovat proteiny řas nezávisle na orné půdě a bez použití pesticidů a přílišné závislosti na počasí je důležitá. Klíčovým slovem je zde odolnost vůči změně klimatu, což znamená růst blízko místa, kde se spotřebovávají, s krátkými přepravními trasami. To jsou další argumenty pro expanzi řasového průmyslu.“ Díky projektu EU4Algae a pracovní skupině „Řasy jako krmivo“ je toto téma zakotveno v Evropské komisi. Kromě výměny znalostí a podpory start-upů je zde kladen důraz také na doprovodná témata, jako je odborná příprava, trh přístup a životaschopné obchodní modely.

 Mikrořasy jako potrava pro lidi a zvířata

Vystavovatelé, jako je drážďanská společnost Puevit GmbH, nabízejí se svými modulárními fotobioreaktory od 6000 litrů systém pro průmyslovou výrobu mikrořas, jako je spirulina a chlorella, které jsou vhodné pro výživu lidí i zvířat. Uvedení do provozu slibuje kompletní balíček s podporou IoT s prakticky nepřetržitým provozem systémů. Používání mikrořas je již běžnou praxí při chovu ryb a krabů v akvakultuře. Jemné řasy mohou snadno pozřít i drobní mladí živočichové. Složení živného roztoku řas také umožňuje cílený přenos základních živin zvířatům.

Projekt Cubes Circle

Cubes Circle, v jehož rámci je pěstování rajčat, chov ryb a hmyzu integrován do oběhového, uzavřeného systému indoor farmaření bez přídatných látek, emisí a odpadu, odhalil i další omezení nad rámec technologie: doprovodné psychologické studie o přijetí nových zemědělských systémů v městských oblastech ukázaly, že mnoho respondentů je proti těmto technologiím. S vědomím těchto řešitelných problémů, o kterých je třeba diskutovat, najdou odborní návštěvníci ze zemědělského sektoru v Inhouse Farming ty nejlepší podmínky k tomu, aby se dozvěděli o současném stavu využívání alternativních bílkovin jako krmiva pro zvířata a inspirovali se pro lukrativní budoucnost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down