17.02.2022 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Anabolické steroidy: Opravdu po nich vše jen roste?

Anabolické steroidy jsou synteticky vyrobené látky odvozené od samčího pohlavního hormonu testosteronu. Mají výrazný anabolický účinek na tvorbu bílkovin, tedy i na růst svalové tkáně, a proto jsou aplikovány u zvířat i lidí za účelem rychlého nárůstu svalové hmoty. Vedle toho však ovlivňují i funkci samčích reprodukčních orgánů. Anabolické steroidní látky legislativa Evropské unie striktně zakazuje a jejich použití u zvířat ve výkrmu se považuje za trestný čin.

Anabolickým steroidům se věnuje v posledních letech velká pozornost. Vědci hledají nové možné doplňkové metody detekce, založené na sledování biologických změn v tkáních. Existuje celá řada metod, přičemž analýza struktury svaloviny a pohlavních orgánů může významně napovědět. O výsledcích pokusného sledování výzkumníků z Mendelovy univerzity v Brně (Ing. Kristýna Skoupá, Ing. Andrej Bátik, Zbyšek Sládek, Ph.D.) a z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. (Ing. Kamil Šťastný, Ph.D.) ve výkrmu prasat se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.*

Porovnání příčných řezů kosterní svalovinou při zvětšení 400x mezi skupinami K (kontrola), T (testosteron) a N (nandrolon)
Porovnání řezů semenotvornými stočenými kanálky varlat při zvětšení 200x mezi skupinami K (kontrola), T (testosteron) a N (nandrolon)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down