07.03.2024 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ano investicím do robotizace

V Kutné Hoře se v únoru konal pátý ročník konference Mléko 2025 s podtitulem Investice do chovu skotu, který uspořádala společnost AGRO-partner s. r. o. ze Soběslavi. Kromě předání ocenění nejlepším robotickým farmám za rok 2023 byly na programu odborné prezentace, diskuze chovatelů a workshopy.

Chovatelskými workshopy provázeli zástupci zahraničních farem z Polska, Maďarska, Nizozemska a Německa.

Zkušenosti z Německa

Matthias Franke zastupoval německý podnik Lindenberger Agrargenossenschaft eG. Zabývají se rostlinnou i živočišnou výrobou. V roce 1991, kdy podnik vznikl, obhospodařoval 1300 hektarů a choval 200 dojnic a odpovídající počet ostatních kategorií skotu, vše s 25 zaměstnanci. Dnes je pracovníků pouze 15, výměra půdy se snížila o 100 ha, ale počet dojnic se navýšil na 550. Na farmě se starají i o telata do tří měsíců věku, starší jedinci putují od roku 2021 do jiného zemědělského podniku.

Od roku 2020 dojí holštýnské krávy pomocí devíti robotů Lely Astronaut A5 (včetně programu Lely Horizon), využívají i přihrnovač krmení Lely Juno. Dalšími investicemi byla stáj pro zaprahlé krávy a teletník. Do budoucna chtějí postavit novou robotickou stáj pro 300 kusů a uvažují i o krmném robotu Lely Vector a výstavbě bioplynové stanice.

Srovnání užitkovosti vyznívá pro automatizované dojení příznivě. Zatímco v roce 2018 byla užitkovost zhruba na úrovni 7500 kg mléka na kus a rok s obsahem tuku 3,9 %, bílkovin 3,4 % a PSB na úrovni 290 tisíc na mililitr suroviny, aktuálně plemenice dosahují průměrné užitkovosti 10 603 kilogramů za rok. Zlepšily se i složky, obsah tuku vzrostl na 4,03 procenta, procento bílkovin je na hodnotě 3,6. Zároveň podklesl průměrný počet somatických buněk na hodnotu 178 000.

Jak uvedl Matthias Franke, při provozu robotické stáje je důležitý kvalitní management stáda, stejně jako hygiena a optimální krmení. Doporučil také s předstihem selektovat krávy na znaky vemene.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down