Automatizace krmivářského průmyslu, a co dál?

Současné požadavky přinášejí větší využití a zájem o automatizaci v průmyslu výroby krmiv pro domácí zvířata. Přestože automatizace přinesla výrobcům výhod, existují také určité problémy. Poptávka po provozní efektivitě je běžná ve většině průmyslových odvětví, objevují se některé jedinečné problémy s krmivem pro domácí mazlíčky.

Se současnými trendy, jako je humanizace, prémiování a funkční/přírodní přísady, se zvýšil počet doplňků používaných při výrobě krmiva pro domácí zvířata, které vyžadují různou hustotu, konzistenci a průtok. Zavedení organického a ne-GMO krmiva pro domácí zvířata výrazně zvyšuje potenciál pro křížovou kontaminaci.

Majitelé domácích mazlíčků se stále více zajímají o to, co je v jejich krmivu a odkud pochází. Nedávné změny zákona o modernizaci bezpečnosti potravin (FSMA) nutí výrobce krmiv pro domácí mazlíčky ke zvýšení sledovatelnosti, což vyžaduje, aby se zařízení zaměřila na propojení mezi jednotlivými kroky procesu. Nová automatizační řešení musí být nákladově efektivní a přizpůsobitelná podmínkám prostředí.

Vývoj automatizace v posledních letech

Zdá se, že stále více výrobců začíná být spokojeno s výhodami integrace těchto systémů.  Velká část průmyslu výroby krmiv pro domácí zvířata byla dlouhou dobu ráda, že si mohla ponechat své tlačítkové ovladače, ale ať už to bylo díky zpřísněným předpisům nebo měnící se pracovní síle, velká část průmyslu si nyní automatizaci vyžaduje. Nyní může být obtížné najít dostatek pracovních sil. Řešení, které mnoho výrobců krmiva pro domácí zvířata zkoumá, je automatizace, možnost udělat více za méně práce, kterému čelí každý. Přidání robotiky do tvarování, balení, paletizaci a zabalení do folie vede výrobce krmiva pro domácí mazlíčky k tomu, aby byli konkurenceschopní.

Náklady klesají

Náklady, které zpočátku bránily systémům ve vybavení inteligencí, klesají. Náklady na senzory a přístrojové vybavení se v posledním desetiletí výrazně snížily, systémy mohou nyní poskytovat lepší přehled na všech stupních provozu, od senzorů ve výrobě až po software plánování. Zavedení umělé inteligence do těchto systémů obsahuje mnohem více užitečných nástrojů (robotika, chytré kamery, nové senzory, IoT, průmysl 4.0).

Budoucnost automatizace

Snižování pracnosti a zvyšování výrobní kapacity se jeví jako důležité pro budoucnost automatizace. Nezdá se, že by tento trend v dohledné době skončil. Aby si společnosti udržely konkurenceschopnost na dnešním trhu s krmivy pro domácí mazlíčky, musí fungovat co nejštíhleji a skvělý způsob, jak toho dosáhnout, je automatizace jejich výroby. Stále více výrobců krmiva pro domácí zvířata projevuje zájem o implementaci automatizačních systémů. Zvýší se používání mobilních zařízení v zařízeních na výrobu krmiva pro domácí zvířata, budoucí technologický pokrok nevyhnutelně povede k implementaci dalších dálkových ovladačů. Další pokrok v automatizaci zvýší používání počítačů a datových úložišť v kombinaci s pokroky v sítích pro zachycování dat v reálném čase v kybernetických systémech. Tyto systémy budou vzájemně autonomně komunikovat a implementovat strojové učení pro analýzu a automatizaci rozhodování v reálném čase s minimálním zásahem člověka do každodenních rutinních procesů.

Pet Food Industry

Podrobněji v časopisu Krmivářství 5/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down