Barevné slepice s dobrou užitkovostí

Společnost Líheň Studenec, s.,r.o., patří k jednomu ze dvou tuzemských podniků s uznaným šlechtitelským chovem nosného typu slepic. Výsledným produktem šlechtění jsou nosnice dominant určené pro samozásobitelskou sféru. Ze šlechtitelské dílny nedaleko Náměšti nad Oslavou se pro domácí, ale i zahraniční trh vyprodukuje okolo tří milionů kuřat v 16 barevných kombinacích.

 

O rozvoj rodinné společnosti Líheň Studenec, která napřesrok oslaví dvacet let od svého založení, se nejvíce zasloužil Ing. Josef Dobrovolný, jenž navázal na předchozí několik desítek let trvající líhňařskou praxi v tehdejším SZP Třebíč. Dnes je u kormidla zavedené společnosti, jejímž hlavním záměrem je produkce jednodenních kuřat na české dvorky, jeho syn Pavel Dobrovolný.

Koloběh, na jehož konci je prodané kuře, však začíná odchovem jednodenních rodičů barevných kombinací dominant. K tomuto účelu slouží vlastní odchovny s jednorázovou naskladňovací kapacitou pro 60 tisíc jednodenních kuřat. Vzhledem k minimalizaci zdravotních rizik probíhá odchov v klecích stejně, jako se chovají rodiče.

„Odchovny zastavujeme dvakrát ročně, přitom k odchovu rodičů použijeme 35 tisíc kuřiček. V těchto ustájovacích kapacitách jsou kuřičky do 18. týdne věku, potom přecházejí na snáškovou halu, kde se zapojují do kontroly užitkovosti. Násadová vejce se od jednotlivých barevných kombinací kompletují a označují a nasazují se podle plánu líhnutí. Hlavní líhňařská sezóna začíná v listopadu, aby odběratelé finálních jednodenních kuřat měli na jaro připraveny v odchovu kuřice ve věku 18 až 20 týdnů. Líhnutí pro domácí české dvorky vrcholí v červnu, později vylíhnuté kuřičky se v období pozdního podzimu a v zimě totiž špatně prodávají. Od roku 2011 využíváme novou technologii líhnutí, tzv. single stage, v níž při jednorázovém nasazení inkubujeme stejně stará vejce. Po vylíhnutí se kuřata vysexují a vakcinují se proti Markově chorobě (MD) a infekční burzitidě (IBD). Potom, co se loni na Slovensku objevila infekční laryngotracheitida (ILT), vakcinujeme od letošního roku i proti tomuto onemocnění. Na přání odběratele dále sprejově vakcinujeme také na Newcastleskou chorobu (ND) či infekční bronchitidu (IB). Snažíme se kuře vybavit co největším spektrem protilátek tak, aby obstálo i v  chovatelských podmínkách extenzivně provozovaných malochovů,“ uvedl Pavel Dobrovolný.*

Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down