09.01.2018 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude Brexit pro odvětví produkce masa katastrofou?

Výsledné výsledky britského referenda v předloňském roce jistě vyvolaly spoustu diskusí a zpráv o tom, jak funguje britský, evropský a světový obchod. Poslední příspěvek k probíhající diskusi o tom, jaký typ Brexitu Spojené království čeká, byl publikován Evropskou unií pro hospodářská zvířata a maso (UECBV) ve formě zprávy, která odhaduje dopad Brexitu na masný průmysl Evropské unie.

Poměrně obsáhlá zpráva předkládá výpočty týkající se dopadu na ceny, příjmy a pracovní místa po tzv. Hard Brexitu, pokud Spojené království opustí EU a budou obchodovat podle pravidel WTO. Prezident UECBV Philippe Borremans říká: „Podle našeho názoru představuje Brexit největší současnou hrozbu pro evropské producenty, spotřebitele a distributory masa s potenciálním dopadem mnohem větším, než je ruské politické embargo na vývoz potravin z EU. Tím, že potenciálně odřízne jeden z největších a nejhodnotnějších trhů s masem v Evropě, hrozí, že Brexit bude mít katastrofální důsledky pro průmysl v celé Evropě a ve Velké Británii.“

Došlo by ke snížení počtu pracovních míst (32 000 míst), zvýšení spotřebitelských cen a zničení živobytí vlastníků malých podniků pracujících v odvětví produkce masa.

Dopad na obchod by byl významný i ve Velké Británii. Vývoz vepřového masa klesne o 56 % a jeho dovoz z EU o 48 %. (u skopového o 76 % dovoz z EU a 53 % vývoz z GB do EU a hovězího pokles o 84 % dovozů z EU a o 90 % vývoz z GB do EU). EU-27 je čistým vývozcem masa do Spojeného království.

V případě scénáře Hard Brexit bude pokles obchodu s Velkou Británií znamenat, že v EU-27 zůstane velký přebytek masných výrobků, což povede k poklesu ceny většiny z nich. Výpočty UECBV naznačují, že ceny prasat by v krátkodobém horizontu poklesly o 7,3 % a v dlouhodobém horizontu téměř o 5 %.

Přebytky evropských dodávek pravděpodobně povedou k většímu požadavku na vývoz masných výrobků do třetích zemí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down