29.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost chovu mléčného skotu

Podzimní seminář, který se odehrál 19. října v areálu Zemědělského družstva Bělčice na Strakonicku, již tradičně moderoval Ing. Miloslav Sikyta z Komory zemědělských poradců České republiky, z. s., který hovořil o perspektivách chovu mléčného skotu v tuzemsku. Uvedl, že budoucnost našich chovů dojného skotu se bude odvíjet nejen od přístupu chovatelů a spolupracujících poradců, ale také od postoje vzdělávacích institucí, rodičů a celé společnosti.

V úvodu prezentace akreditovaného poradce zaznělo, že cílem vrcholného managementu každého podniku by měla být maximální snaha dosáhnout takové ekonomiky, která by umožňovala přijímat opatření ke zvýšení produktivity práce a snížení pracnosti.

Ekonomika výroby mléka především věcí chovatelské kázně a znalostí požadavků a potřeb zvířat v daném prostředí. Pokud chovatel chce být úspěšný, musí dodržovat osvědčené a doporučené postupy. Ze zkušeností vyplývá, že hlavní podíl na mnohdy špatném stavu má tzv. provozní slepota, nízká úroveň odbornosti personálu a chybějící systém kontroly bez zpětné vazby. Současní absolventi univerzit jsou mladí lidé, kteří bohužel často ani nemají zájem o zootechnickou práci a práci se zvířaty,” zahájil svou prakticky koncipovanou prezentaci Ing. Sikyta.

Ing. Miloslav Sikyta
Ing. Miloslav Sikyta

Bez optimistického přístupu to nepůjde

Zdůraznil, že ekonomiku výroby mléka ovlivňuje celá řada faktorů, a to jeho cena, vynaložené náklady, dotace, dojivost, reprodukce, výživa a krmení, dlouhověkost a obměna stáda, zdravotní stav dojnic a konečně odchov telat.

„Musíte si uvědomit, že kráva je váš výrobní prostředek a je plně závislá na tom, jaké podmínky a krmení jí připravíte. Ekonomika výroby mléka začíná narozením telete, odchovem jalovice a porodem. Jestliže během tohoto poměrně dlouhého období nezajistíte vše potřebné, nedosáhnete požadovaného efektu. Zásadou číslo jedna je respektovat požadavky zvířat se snahou udělat maximum možného. Samozřejmě, že výsledek bude odrazem práce celého kolektivu. Vytvořte si kolem sebe tým spolehlivých lidí, kteří zastanou svou práci na všech pozicích. Začněte tím, že s podřízenými budete komunikovat, že je budete proškolovat, aby věděli, co mají dělat na dojírně či jak obsluhovat krmný vůz. Měli by vědět, jak správně dojit i proč je důležité dodržovat zásady kvalitního krmení. Protože objemná krmiva jsou nejdůležitější součástí krmné dávky skotu, snažte se udržovat na dobré úrovni i spolupráci s agronomy a zkvalitňujte práci spojenou s konzervací píce. V neposlední řadě neváhejte oslovit akreditované poradce i firmy, které již dlouhodobě vykazují výsledky a praktické zkušenosti. Zejména prohlubujte spolupráci s lidmi, kteří svou pozitivní náladu dovedou přenést i na vaše zaměstnance. Nejhorším pomocníkem je alibismus a neochota pracovat a mít zodpovědnost za svoji práci a výsledky. Všichni víme, že ceny obilí, mléka, pohonných hmot či hnojiv patrně neovlivníme. To je každodenní realita, s níž se musíme smířit. Něčím ale začít musíme, abychom měli šanci na lepší výsledky a stabilitu našich zemědělských podniků. Začněme třeba tím, že se na chvilku zastavíme a přestaneme se stále za něčím honit a že budeme vnímat okolí pozitivně a věřit, že to, co děláme, má smysl a budoucnost,“ nabádal přítomné akreditovaný poradce.*

Ekonomiku výroby mléka ovlivňuje celá řada faktorů
Ekonomiku výroby mléka ovlivňuje celá řada faktorů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down