CDC: USA zaznamenaly od dubna více H5N1 u lidí

Případy H5N1 ve stádech s produkcí  mléka a v drůbežích hejnech podle amerického ministerstva zemědělství nadále rostou. Podle aktualizace amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) z 16. srpna bylo ve Spojených státech od dubna hlášeno třináct případů infekce virem H5N1 u lidí.

Čtyři z těchto případů vznikly u pracovníků u nemocných dojnic a devět bylo vystaveno drůbeži infikované virem H5N1. Mezitím americké ministerstvo zemědělství (USDA) oznámilo, že 191 stád dojnic ve 13 státech USA potvrdilo případy H5N1 a toto číslo stále roste. Od dubna byl viru H5N1 zjištěna ve 35 komerčních hejnech drůbeže a 21 hejnech chovaných na dvorku, celkem tedy bylo postiženo 18,68 milionu ptáků. Na základě informací, které jsou v současné době k dispozici, CDC vyhodnotilo, že bezprostřední riziko H5N1 pro širokou veřejnost zůstává nízké.

 Spolupráce s CDC

CDC uvedlo, že pokračuje ve spolupráci s Michiganem a Coloradem na í vyšetřování séroprevalence H5N1 mezi pracovníky mléčných farem, kteří jsou potenciálně vystaveni infikovanému skotu. Vzorky z obou států budou testovány CDC na přítomnost protilátek proti těmto virům, což je známka předchozí infekce. V předběžných zjištěních studie vedené v Michiganu, která byla zveřejněna 19. července, nebyly zjištěny žádné protilátky specifické pro viry H5N1 v žádném ze vzorků krve odebraných v červnu od 35 lidí, kteří pracují na mléčných farmách v Michiganu se stády, která byla potvrzena jako pozitivní na virus H5N1. Tam se od té doby dokončila registrace dalších farem ve státě pro druhou fázi studie. CDC spolupracuje s oběma státy na interpretaci a sdílení výsledků těchto studií, jakmile budou k dispozici. Antigenní charakterizace virů izolovaných z pěti z devíti lidských případů u pracovníků s drůbeží v Coloradu ukázala, že viry zůstávají antigenně podobné dvěma dříve vyvinutým kandidátním vakcinačním virům (CVV) dostupných vakcín vyvinutých CDC. Testování také ukázalo, že viry jsou antigenně podobné virům předchozího kmenu izolovaného od pracovníků mléčných farem. Čeká se na výsledky testování antivirové citlivosti na viry. CDC diskutuje s komerčními laboratořemi o licenční smlouvě na testy H5 a zájem o vývoj komerčních testů H5. Centrum pro transfer technologií CDC a divize chřipky aktivně usilují o licenční smlouvy s několika společnostmi a několik z nich bylo dokončeno.

První případy viru H5N1 u mléčného skotu v USA byly potvrzeny koncem března.

 Tehdy se psalo

Záhadná choroba, která postihuje dobytek, byla identifikována jako kmen vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI). Texaský komisař pro zemědělství Sid Miller uvedl, že 25. března obdržel potvrzení od amerického ministra zemědělství Toma Vilsacka a Inspekční služby pro zdraví zvířat a rostlin (APHIS), že záhadná nemoc byla identifikována jako HPAI. Tři mléčné farmy v Texasu a jedna v Kansasu byly pozitivně testovány na HPAI. Texas je také na čtvrtém místě v produkci mléka na celostátní úrovni a je i nadále klíčovým hráčem v mlékárenském průmyslu. „Neexistuje žádná hrozba pro veřejnost,“ řekl Miller. „Není známo, že by se kontaminované mléko dostalo do potravního řetězce, všechno to bylo vyhozeno. Ve vzácných případech, kdy se část postiženého mléka dostane do potravního řetězce, proces pasterizace virus zabije.“ Skot postižený HPAI vykazuje příznaky podobné chřipce, včetně horečky a hustého a zabarveného mléka doprovázeného prudkým snížením produkce mléka. Ekonomické dopady přetrvávají, protože stáda, která jsou výrazně zasažena, mohou ztratit až 40 % své produkce mléka po dobu 7 až 10 dnů, dokud příznaky neustoupí. Je nezbytné, aby mlékárenská zařízení na celostátní úrovni uplatňovala zvýšená opatření biologické bezpečnosti ke zmírnění dalšího šíření. Farmám se důrazně doporučuje, aby používaly všechna standardní opatření biologické bezpečnosti, včetně omezení přístupu pouze pro nezbytný personál, dezinfekce všech vozidel vjíždějících a opouštějících areál, izolace postiženého dobytka a ničení veškerého kontaminovaného mléka. Kromě toho je důležité vyčistit a dezinfikovat všechna zařízení na napájení hospodářských zvířat a izolovat pitnou vodu tam, kde by mohla být kontaminována vodním ptactvem. „Na rozdíl od postižené drůbeže předpokládám, že nebude potřeba ničit stáda dojnic,“ řekl Miller. „Očekává se, že se skot plně zotaví“.*

Feed Stragy eNews

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down