22.03.2021 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena obilí a jejich vývozy kolísají i klesají

Vývoz pšenice z Francie a USA zpomaluje. Pokud jde o kukuřici, nadcházející týdny ukážou, jak moc bude Číny nakupovat v důsledku znovuoživení chovu prasat po africkém moru. Na trzích v Paříži i Chicagu klesla minulý týden cena pšenice a o několik procent.

Vývoz je obtížnější jak pro západní Evropu (Francii), tak pro Spojené státy, částečně i kvůli vlivu směnného kurzu. Rumunsko je v současné době konkurenceschopnější než Francie, Rusko a Ukrajina a zajistilo dodávky 360 000 tun do Egypta. To je podle agentury Agritel překvapivé, protože Rumunsko mělo v roce 2020 podstatně menší sklizeň, konkrétně 6,2 milionu tun (ve srovnání s 10 miliony tun v průměru za předchozí tři roky). Cenový vliv se týká především USA. Dolar je v současné době silný a to je pro vývoz nepříznivé.

 Argentina: sucho ovlivňuje kvalitu kukuřice

Stav kukuřice v Argentině je velmi špatný. Pouze 17 % z celé sklizně je hodnoceno jako dobré až vynikající. V loňském roce to přitom bylo více než dvojnásobné. Je to způsobeno přetrvávajícím suchem, které má vliv i na růst sóji.

Ceny na trhu krmiv

All About Feed nabízí čtenářům možnost přehledu o nejnovějším vývoji cen pšenice, kukuřice a sójových bobů

 Brazílie: nadměrný déšť zpozdí výsadbu kukuřice

V Brazílii zůstává nadměrný déšť důležitým faktorem pro vyhlídky na produkci kukuřice. Je to proto, že výsadba kukuřice je plánována po současné sklizni sóji, která začne pozdě.

Opakování ASF v Číně

Tlak na ceny kukuřice je z velké části způsoben obavami z opakování afrického moru prasat v Číně. Tak se snižuje spotřeba dalších krmných zrnin pro stádo prasat, které je v současné době v rekonstrukci.

Ozimé plodiny

Ozimé pšenici se ve Francii daří. 88 % úrody je dobré až vynikající, ve srovnání s 64 % ve stejné době v loňském roce. To samé platí pro ozimý ječmen. Nizozemská agentura pro uvádí, že zimní podmínky v Rusku a na Ukrajině způsobily pšenici menší škody, než se původně očekávalo. Podle zemědělsko-ekonomické agentury Agrimoney se v Rusku očekává další chladné období. Situace proto zůstává nejistá.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down