04.08.2022 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny mléčných výrobků budou kolísat

Rabo Research očekává, že ceny mléčných komodit zůstanou v nadcházejících měsících volatilní, přičemž slabé globální dodávky mléka znamenají, že budou zřejmě zvýšené. Podle hlavní zemědělské analytičky Emmy Higginsové z Rabobank New Zealand byly dodávky mléka i v Oceánii v této sezóně problematické.

Novozélandské dodávky mléka klesly v květnu 2022 o 6,5 %. To znamená pro sezónu 2021–2022 meziroční pokles o 4,1 %. Australská národní produkce se v dubnu 2022 meziročně snížila o 6,6 %. Dodávky mléka činí –3,4% pro sezónu do konce července. Higginsová říká, že existují některé pozitivní faktory, které by měly podpořit stabilizaci australských dodávek mléka v letech 2022–2023.

Rabo Research očekává, že ceny mléčných komodit zůstanou v nadcházejících měsících volatilní, ale nejspíš zvýšené. „Vyšší ceny mléka ve většině regionů však nezaručily růst produkce“, zdůrazňuje Rabobank.

Vyšší ceny kukuřice a sóji a počasí v některých regionech zabrzdily růst dodávek mléka. Celkové inflační tlaky v oblasti energií, paliv a mezd také ovlivňují ziskovost napříč zemí velké sedmičky(EU, USA, Nový Zéland, Austrálie, Brazílie, Argentina a Uruguay), a to navzdory vyšším cenám mléka. Rabobank očekává, že dodávky mléka ve druhé polovině roku 2022 opět porostou.

Nižší objemy vývozu do Číny, silný růst domácí nabídky mléka v prvním čtvrtletí roku 2022 (meziročně +8 %) a vysoké zásoby z loňského silného dovozu do Číny se střetávají se slabší poptávkou v důsledku omezení volného pohybu osob souvisejících s covidem. Vývozy za rok do května jsou nižší o 26 % ve srovnání s loňským rokem, zatímco samotné květnové exporty byly téměř poloviční ve srovnání s loňským rokem. Ceny mléka klesly na poslední celosvětové aukci mléčných výrobků dne 19. července. Došlo k poklesu ve všech oblastech. Cenový index globálního obchodu s mlékem (GDT) klesl o 5 % při průměrné ceně 4166 dolarů za tunu. Cena sušeného plnotučného mléka klesla o 5,1 %.

Zvýšené ceny mléka domácí značky

Velké řetězce supermarketů Coles a Woolworths v Austrálii reagovaly na rostoucí náklady na dodávky producentů mléka. Zvýšili cenu mléčných výrobků domácí značky až o 60 centů australských dolarů – AUS(41 centů v USA). Coles a Woolworths oznámily významné zvýšení cen svých značkových mléčných výrobků, přičemž litr kartonů vzrostl o 25 centů AUS (USA 17 centů) na AUS 1,60 (USA 1,09), zatímco třílitrové lahve vzrostly z 3,9 AUS US 2,66 dolar) na 4,50 AUS(USA 3,07).

Podle Victorian Farmers Federation jsou kroky Colese a Woolworthse ke zvýšení ceny mléka vlastní značky pro zemědělce vítané a odrážejí rostoucí náklady, které vznikají producentům na farmách. Viceprezident VFF Mark Billing říká, že vyšší ceny by pomohly vrátit hodnotu zpět do dodavatelského řetězce a jsou vyvrcholením řady faktorů.

„Zemědělci nemohou nadále plně absorbovat tyto náklady, a to je jeden z důvodů, proč nyní vidíme, že maloobchodní ceny začínají růst.“ Billing říká, že mnoho producentů mléka má problémy, pokud jde o rostoucí náklady. "Abychom měli mléko, potřebujeme producenty mléka a tento krok to pomáhá zajistit. Maloobchodní cena mléka již mnoho let stagnuje, takže z hlediska zemědělství je tato změna dlouho očekávána.“ Victoria je hlavním dodavatelem mléka pro Austrálii.

Americké ministerstvo zemědělství očekává, že produkce mléka v EU klesne v roce 2022 o více než 430 000 milionů tun po podobně velkém poklesu i v roce 2021. „V uplynulém desetiletí byla produkce mléka v EU-27 stále více omezována předpisy v oblasti životního prostředí a dobrých životních podmínek zvířat,“ uvádí USDA ve své nejnovější pololetní zprávě o evropských mléčných výrobcích. „Spousta farmářů opouští produkci mléka, protože se rozhodli nedělat potřebné investice, aby splnili nové požadavky.“

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down