22.05.2023 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika součástí celoevropské kampaně proti šíření AMP

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) společně s Ministerstvem zemědělství v roce 2023 spojí síly v celoevropské kampani na podporu boje proti africkému moru prasat (AMP). Kampaň StopASF, která probíhá již čtvrtým rokem, zvyšuje povědomí zemědělců, myslivců a veterinářů v osmnácti evropských zemích, včetně České republiky, o této nebezpečné nákaze a vyzývá k přijetí opatření k zastavení jejího šíření. 

 

„Africký mor prasat měl v posledním desetiletí dramatický dopad na evropské chovy prasat a stále narušuje místní a regionální ekonomiku. Ačkoli nejnovější údaje vypadají povzbudivě a naznačují, že úsilí o zastavení šíření viru přináší výsledky, celková situace v Evropě není v žádném případě pozitivní a namístě je neustálá ostražitost. Zemědělci, myslivci a veterinární lékaři mají obzvláště důležitou roli, a to hlásit podezřelé případy,“ uvedl výkonný ředitel EFSA Bernhard Url.

Kampaň StopASF vyzývá komerční i soukromé chovatele, veterinární lékaře a myslivce, aby odhalovali a hlásili případy afrického moru prasat u domácích i divokých prasat a předcházeli jim. Probíhá ve spolupráci s místními orgány v osmnácti zemích, přičemž v České republice ji zaštiťuje Ministerstvo zemědělství.

Historicky první výskyt AMP byl v ČR potvrzen v červnu 2017 v populaci prasat divokých na území Zlínského kraje. Důsledným uplatňováním přijímaných opatření se podařilo nejen zabránit šíření infekce afrického moru prasat v populaci divočáků a zavlečení nebezpečné nákazy do chovů domácích prasat, ale nákazu také úspěšně eradikovat.

Začátkem prosince 2022 byl na našem území znovu potvrzen africký mor prasat u uhynulého prasete divokého. Po více než čtyřech letech to tentokrát bylo na území Libereckého kraje v okrese Liberec v katastru Jindřichovice pod Smrkem, což je v těsné blízkosti hranic s Polskem, kde se africký mor prasat dlouhodobě vyskytuje. Po potvrzení této nebezpečné nákazy byla s okamžitou platností v souladu s legislativou vydána mimořádná veterinární opatření a byly vymezeny postižené oblasti (pásmo infekce, uzavřená pásma I a II).

Důležité je zmínit, že včasný záchyt afrického moru prasat v roce 2017 i 2022 byl umožněn celoplošným pasivním monitoringem, tzn. vyšetřením všech nalezených a uhynulých a dopravním prostředkem sražených prasat divokých na africký mor prasat. Od roku 2017 probíhá pasivní monitoring i v chovech domácích prasat, kdy jsou vyšetřovány zmetalky a prasata při hromadných úhynech či podezřelá z nákazy.

Podle aktuální zprávy, kterou dnes zveřejnil úřad EFSA, se počet ohnisek afrického moru prasat v chovech domácích prasat a v populacích divočáků v roce 2022 v porovnání s předchozím rokem v některých zemích (Rumunsko, Polsko nebo Bulharsko) výrazně snížil. Nákaza se však znovu objevila v Řecku a České republice a nadále se šíří v zemích sousedících s EU, jako je Srbsko a Moldavsko. V Severní Makedonii byl poprvé oznámen výskyt v roce 2022.*

 

Pro chovatele prasat je africký mor prasat noční můrou
Zdrojem nákazy viru AMP jsou uhynulá prasata divoká

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down