Moderní chov prasat prochází velkou změnou. Evropská unie prosazuje zlepšení produkce bezpečného a vysoce kvalitního vepřového masa pomocí výrobních systémů šetrných ke klimatu a zdrojům, včetně vysokých standardů dobrých životních podmínek zvířat.
Moderní systémy chovu prasat jsou v současné době středem veřejné a politické pozornosti. Důležitými hnacími silami z poslední doby jsou předpisy EU pro udržitelné výrobní systémy a vyšší standardy pro dobré životní podmínky zvířat (welfare). Nedílnou součástí těchto požadavků je transparentnost celého výrobního řetězce podpořená vhodnou dokumentací pro výrobce i regulátory.
Dobré životní podmínky zvířat jsou ovlivněny především podmínkami chovu, postupy řízení a zdravotním stavem. Welfare hospodářských zvířat upravují směrnice Rady 98/58/ES a 2008/120/ES, které stanoví minimální požadavky na podmínky chovu prasat (viz tabulka 1). Komise navíc přijala doporučení (EU) 2016/336 ke směrnici Rady 2008/120/ES, kterou se stanoví minimální normy na ochranu prasat z hlediska kupírování ocasů.
Welfare prasat je stále větším problémem. Celoevropský zákaz rutinního zkracování ocasů selat je jednou z důležitých hnacích sil při přehodnocování systémů chovu prasat. Dalším příkladem jsou požadavky na ustájení chovných prasnic, zejména zvýšení prostoru, poskytování podestýlky a hnízdního materiálu.
Všechny tyto druhy chování jsou ovlivněny prostorem, velikostí skupiny a strukturou kotců. Podmínky ustájení a chovu by měly, pokud možno, usnadňovat přirozené chování prasat ve všech těchto skupinách.