09.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavosti pro chovatele prasat

V Olomouckém kraji se podle statistických šetření chová aktuálně méně než 50 000 prasat. Jejich počty každoročně klesají. Zvýšené náklady na chov zapříčiněné nejen cenami za energie a krmiva nemůže pokrýt ani výkupní cena, která se v roce 2023 lehce navýšila.

Přesto jsou chovatelé, kteří na prasata nedají dopustit. Právě pro ně jsou určeny následující aktuality ze světa těchto monogastrů.

Struky navíc pomáhají

Počet dochovaných selat je v současném světě jedním z ekonomicky nejdůležitějších faktorů. Velké vrhy znamenají často i poměrně velké rozdíly mezi selaty. Ta bojovnější a silnější mají mnohem větší šanci na přežití a dobré prospívání než ta slabší. Hlavním důvodem je schopnost dostat se ke struku. Existuje sice celá řada příkrmů, která by měla pomoci a systém překládání selat, nic však nedokáže nahradit matčin struk. Potvrdila to rozsáhlá studie na 735 prasnicích F1, u nichž byly sledovány základní znaky reprodukce.
Výsledy ukazují, že při průměru 14,4 struku na prasnici představoval každý struk navíc při odstavu 0,33 selete navíc. To je spojeno i s nižší mortalitou do odstavu (-2,73 %). S vyšším počtem struků se mírně snižovala odstavová hmotnost selat (-35 gramů), ale zároveň rostla hmotnost celého vrhu při odstavu (+1,3 kg).
Národní šlechtitelský program CzePig zařadil počet struků do selekce již před několika lety a prozatím se podařilo zvýšit počet struků v průměru o 0,56 struku u bílého ušlechtilého plemene a o 0,34 struku u landrase.

Evropská komise navrhuje zpřísnění

Loňský podzim měl být ve znamení zpřísnění legislativy ve vztahu k welfare zvířat. Celý plán se nakonec odkládá a Evropské komisi se podařilo připravit z celého balíku jen návrh pro změnu pravidel pro ochranu zvířat při dopravě.
Navržený materiál představuje největší změnu pravidel dopravy zvířat za posledních dvacet let. Velká část návrhu směřuje k vývozu zvířat mimo EU, což chovatele prasat v České republice nijak nezasahuje. Důležité pro ně, a především potom pro přepravce a jatka, jsou pasáže navrhující zvětšení prostoru pro prasata (i ostatní hospodářská zvířata) při přepravě a ustanovení o přepravě v období extrémních teplot.
Pokud jde o plochu, navrhuje komise zvětšení prostoru pro prase o hmotnosti 100 kilogramů na 0,58 m čtverečního. To je o 35 % více než kolik požaduje současná legislativa. Ještě větší přísnost navrhuje EK u selat, kterých by se na kamion dala naložit jen polovina ve srovnání se současným stavem.
Návrh také omezuje dopravu při extrémních teplotách. Pokud dosahují více než 30 stupňů Celsia, směla by přeprava probíhat jen v časech od 21:00 do 10:00.
Návrh bude dál projednávat rada EU a Europarlament. Navržená ustanovení se tak mohou změnit. Je ale jasné, že tlak na zpřísnění pravidel ochrany zvířat při transportu se bude zvětšovat.

Zdroj: SCHP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down