11.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Požadavky EU na chov prasat

Moderní chov prasat prochází velkou změnou. Evropská unie (EU) prosazuje zlepšení produkce bezpečného a vysoce kvalitního vepřového masa pomocí výrobních systémů šetrných ke klimatu a zdrojům, včetně vysokých standardů dobrých životních podmínek zvířat. Welfare hospodářských zvířat upravují směrnice Rady 98/58/ES a 2008/120/ES, které stanoví minimální požadavky na podmínky chovu prasat.

 

Pokud se jedná o požadavky na design kotce, cílem je umožnit každému praseti plnit své potřeby. Konstrukce a uspořádání kotce by se mělo odvíjet od pozorování chování zvířat a mělo by zahrnovat funkční oblast pro krmení, aktivitu, ležení a vyprazdňování.

Prostorové požadavky pro prasata podle hmotnosti jsou dány směrnicí Rady 2008/120/ES. Obecně platí, že větší prostor, a tím i nižší hustota zvířat, snižuje riziko přenosu patogenů a nemocí. Je třeba najít kompromis pro hustotu osazení, která nepoškozuje zdraví prasat a je adekvátní pro dostatečnou návratnost investičních nákladů na prostor. Pro lepší zdravotní stav a výsledky produkce se doporučuje navýšení prostoru na prase přibližně o 20 %.

Odpočinková zóna by měla být navržena tak, aby prasata přecházející do oblastí aktivit nerušila ostatní v kotci. Místo na ležení by mělo být přednostně tiché a tmavé a ideálně by mělo mít minimálně dva uzavřené rohy. Pro defekaci by mělo být v kotci vyhrazeno 20 až 30 % celkového prostoru. Dodatečný prostor vedle defekačních a odpočinkových oblastí může sloužit jako oblast aktivit.

Pokud vás zajímá, jaké jsou požadavky na podlahu a systémy krmení, ale i na teplotu a ventilaci stájového prostředí, nezapomeňte si pořídit srpnové číslo časopisu Náš chov.*

 

Cílem optimální struktury kotce je umožnit každému praseti plnit své potřeby za všech okolností bez překážek
Velikost velké skupiny je relativní, může se pohybovat od 50 do několika stovek prasat
Podlahový materiál, stejně jako šířka lamel a mezery musí být přizpůsobeny velikosti paznehtů prasat, aby nedocházelo ke zraněním
Jednoprostorové nebo více prostorové krmné systémy lze kombinovat s mokrým a suchým krmením

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down