25.02.2014 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov skotu a provoz BPS spolyká velký objem

Zemědělské družstvo Čechtice hospodaří v nadmořské výšce od 450 do 600 m na výměře 2200 ha zemědělské půdy, z níž je 1800 ha orné. V živočišné výrobě se podnik z jižní části Středočeského kraje zaměřuje na chov skotu za účelem produkce mléka s roční dodávkou do mlékárny v množství šest milionů litrů. V rámci specializace se podnik zabývá ještě výrobou hovězího masa s odbytem realizovaným přes vlastní jatky.

 

 

Výroba mléka je soustředěna na farmě v Čechticích, kde je v produkční stáji 750 dojnic, z nichž je 300 kusů monbéliardského plemene  a 450 holštýnek.

Vzhledem k zaměření živočišné výroby jsou základem krmné dávky objemná krmiva z vlastních zdrojů. Nejen s ohledem na nadmořskou výšku a svažitost terénu, ale také na obhospodařovanou výměru, počty zvířat a konečně i na provoz bioplynové stanice hrají významnou roli luskovinoobilné směsky, které podnik sklízí z výměry 130 ha.

„Protože máme hodně krav, bioplynovou stanici a k tomu neodpovídající výměru půdy, musíme se snažit maximálně využívat obhospodařované pozemky. Na necelých 140 ha pěstujeme žito na GPS jako surovinu pro provoz bioplynové stanice, po jeho sklizni plochu ještě osejeme ranými hybridy kukuřice. Původně jsme chtěli žito sklízet v optimální mléčně voskové zralosti, to bychom ale v naší nadmořské výšce museli kukuřici vysévat až na konci června, což už je pozdě. Pro potřeby bioplynové stanice chceme ještě vyzkoušet čirok,“ uvedl hlavní agronom podniku František Kletečka.*

Více se dočtete v březnovém číslu časopisu Krmivářství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down