Chovatelskou Evropou hýbou antibiotika a welfare

Stalo se již tradicí, že nedílnou součástí audiovizuální prezentace plemenných kanců mateřských a otcovských plemen, včetně hybridních linií ustájených na inseminačních stanicích kanců v Brné a Koutu na Šumavě je odborný seminář informující o aktuálním dění v resortu nejen na domácím trhu, ale i v Evropské unii. Letošními klíčovými tématy prezentovaných přednášek bylo omezení medikace oxidem zinku, snižování spotřeby antibiotik, welfare a africký mor prasat.

Akciová společnost Chovservis uspořádala tradiční podzimní setkání chovatelů prasat 10. října na Bouchalce a o týden později ve Smiřicích již po dvanácté. Zatímco na Bouchalku jezdí chovatelé z regionů středních, západních a severních Čech, setkání ve Smiřicích je určeno zejména pro jejich východočeské kolegy.
Jak se již stalo zvykem, odbornou část zahajoval Ing. Jan Stibal. Ředitel Svazu chovatelů prasat nejprve zhodnotil vývoj cen za jatečná prasata, když konstatoval, že po dvou extrémně špatných letech je cena od roku 2013 lehce nad dlouhodobým průměrem. Není třeba se obávat, že by výrazně propadla, a to i přesto, že kvůli přebytku jatečných prasat v Německu v posledních týdnech mírně poklesla.
Dále navázal, že chovatelská Evropa se aktuálně zabývá otázkami snižování používání antibiotik a zákazem podávání medikačních dávek oxidu zinku v chovech prasat, ale i tématy souvisejícími s welfare chovaných zvířat a se snižováním zátěže životního prostředí.
„Kvůli zvyšující se rezistenci na antibiotika nejen u zvířat, ale i v humánní medicíně, je třeba tento problém brát vážně. Pokud jde o chov prasat, jde o to přijmout racionální řešení, aby se vepřové maso mohlo dále produkovat. V rámci připravovaného národního akčního plánu snižování používání antibiotik v chovech se budou muset zapojit i samotní chovatelé. V současné době jsou totiž ohledně jejich spotřeby k dispozici pouze informace od distributorů léčiv, kteří evidují prodej antibiotik a následné odhady, kolik se u jednotlivých druhů a kategorií zvířat spotřebuje jsou jen málo přesné. Ve spolupráci s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství a ÚSKVBL  vytváříme systém, který bude jednoduše sumarizovat vámi dodávaná data. Až na základě vyhodnocení skutečných údajů o spotřebě antibiotik v chovech prasat můžeme navrhnout řešení. Je však třeba říci, že momentálně se bez antibiotik prakticky neobejdeme. Nebo jen velmi obtížně. Snižovat dávkování antibiotik vyžaduje používat vynikající technologie, mít perfektně nakrmená zvířata, mít fundované ošetřovatele a udržovat vysokou úroveň zoohygieny. Jakékoli podcenění se nejdříve projeví na zdravotním stavu a pak zpravidla přijdou na řadu antibiotika, která jsou tím nejefektivnějším řešením,“  uvedl k ožehavému tématu Ing. Stibal.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down