Čtrnáct stříbrných ocenění – sedm z nich

Odborná porota DLG (Německá zemědělská společnost) vybrala vítěze stříbrných medailí za inovaci pro EuroTier. Hodnotily celkem 150 přihlášených příspěvků a pro stříbrné jich bylo určeno celkem čtrnáct. Slavnostně se ceny budou předávat na veletrhu EuroTier v polovině listopadu v Hannoveru.

Stříbro za EuroTier Innovation obdržely produkty:

 optiMARKER

Hölscher + Leuschner GmbH & Co. KG

Pro trh s vepřovým masem je přesně stanovená, optimální porážková hmotnost nezbytná pro hospodářský úspěch výkrmu, a tedy i pro farmu jako celek. U konvenčních systémů je hmotnost zvířat subjektivně odhadnuta s vysokou mírou nejistoty před prodejem nebo je určena pomocí ručního vážení, které zabírá značné množství pracovní doby. OptiMARKER je značkovací stanice s optickou stupnicí pro výkrm prasat. Nová, inovativní 3D kamera se používá k přesnému určení hmotnosti zvířat a ta jsou automaticky označena sprejovou barvou při dosažení určitých prahových hodnot hmotnosti. Optické a značkovací jednotky jsou malé a přenosné a podle potřeby je lze vložit do jednoduchých držáků v různých kotcích. Toto použití ve více kotcích také umožňuje kompilaci skupin z různých kotců. Měření mohou být navíc během výkrmu uložena v centrální databázi, aby bylo možné zjistit informace týkající se výkrmu jednotlivých zvířat (s volitelnou anténou RFID) nebo skupiny. Kombinace různých stávajících technologií, jako jsou optické váhové a značkovací systémy pro prasata, s novými systémovými prvky, jako je 3D technologie a implementace v mobilním systému, jsou to, co tuto inovaci odlišuje.

Lifty

Meier-Brakenberg GmbH & Co. KG

Seškrabování kejdy lopatami nebo odstraňování kejdy je často fyzicky vyčerpávající práce. Společnost Meier-Brakenberg GmbH & Co. KG nyní v podobě Lifty přišla s technickým řešením pro tuto práci. Lifty se skládá ze stativového rámu s kónicky uspořádanými nohami, které jsou přišroubovány do výše umístěné technologické schránky.Ta obsahuje elektrický naviják, který může zvednout zátěž až na jeden metr a je provozován pomocí komerčně dostupných dobíjecích baterií. Kromě stisknutí tlačítka proto není třeba vyvíjet žádnou další ruční sílu k odstranění nahromaděné kejdy – absolutní přínos pro technologie kejdy.

Strohmatic Air ASD

SCHAUER Agrotronic GmbH

Stáje, resp. haly a pro chov krůt fungovaly dosud tak, že zhruba každé dva dny se do drůbežárny zvenčí přivážely balíky slámy traktorem a pak se rozdružovaly. To může vést k zavlečení patogenů způsobujících onemocnění, zejména influenzy ptáků, která je nyní endemická, a rozšířené histomoniázy. Strohmatic Air ASD je plně automatický, rovnoměrně rozděluje slámu v drůbežárně. Tento systém je vhodný zejména pro haly s krůtami. Umožňuje cílené čistění podestýlky, které lze také flexibilně z hlediska času. To výrazně zlepšuje hygienu a snižuje šíření histomoniázy díky každodennímu opětovnému čištění. Sypání nasekané slámy navíc zabraňuje kontaminaci plic spórami Aspergillus.

Dry.Sec

WEDA Dammann & Westerkamp GmbH

Černá moucha (BSF), resp. její larvy jsou chovány v klecích, ve kterých představuje přesné krmení hlavní problém. Černá moucha je dostává substrát sestávající z různých vedlejších produktů, jako ovoce a zelenina, který musí drcena na velikost méně než 3 mm. Z toho plyne, že kaše je velmi kapalná a je následně doplněna otrubami, aby měla optimální obsah z kolem 30 % sušiny. Weda Dry.Sec nyní umožní ruční práci při krmení uskutečnit automaticky s podporou počítače. Krmné chyby, jako je např. přílišně tekuté krmení,ve kterém larvy utopí se, nebo přílišně suché krmení kaše, kvůli kterému se larvy dusí, jsou proto minimalizovaný. Dry.Sec ne jen usnadňuje práci, ale také umožní cílené a přesné krmní a proto zvětší pravděpodobnost larvy černých much přežívají.

SBE Farm-Management-System

Lock Antriebstechnik GmbH

Stabilní klima, osvětlení, ventilátory – na farmě je mnoho technických systémů a je třeba je neustále sledovat. Vzhledem k tomu, že se často jedná o samostatná řešení různých výrobců, často to také znamená samostatný řídicí systém pro každé zařízení. Systém Lock SBE nyní poprvé spojuje širokou škálu takových modulů v mezisektorovém modulárním řešení s významným potenciálem pro další rozšíření. Využívá vysoký počet senzorů pro sledování aktuálních podmínek v budovách. Ventilační systémy, osvětlení, ventilátory a zvlhčování ve stáji jsou v sestavě k dispozici a lze je aktivovat bez ohledu na umístění nebo platformu. Systém je schopen jednat autonomně nebo vygenerovat doporučení pro manipulaci ručním ovládáním. Systém Lock SBE nabízí zemědělci inteligentní řešení, pomocí kterého lze optimalizovat a výrazně zefektivnit provozní postupy. Snížené úsilí při monitorování a automatická dokumentace ulehčují manažerům farmy zlepšené životní podmínky zvířat.

LAKTOWASH

Lakto Hayvancilik Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Sti.

Pro hygienu mléka je zásadní, aby všechny části, které mléko vedou, byly důsledně a důkladně čisté a dezinfikované. To samozřejmě platí i pro dojicí kbelíky nebo minidojicí systémy, které se používají po celém světě na mikrofarmách nebo pro čerstvě oteená nebo nemocná zvířata. Zejména v těchto případech je životně důležité zabránit přenosu infekcí prostřednictvím gumových vložek do struků, hadic na mléko, sběračů nebo plechovek na mléko, čehož není vždy úspěšně dosaženo pracným ručním čištěním. Laktowash je čisticí jednotka pro mobilní systémy dojení, která důkladně a účinně čistí všechny povrchy, se kterými mléko přichází do styku. Pro čištění je mobilní dojicí jednotka připojena k Laktowash pomocí jednoduchého adaptéru nad víkem milktaxi nebo k dojení. Vývěva namontovaná v dojící jednotce zajišťuje požadovanou turbulenci, zatímco Laktowash prochází předem stanoveným cyklem čištění a dezinfekce s odpovídajícími normami, čímž je zajištěno, že dojicí nástavec a mléko mohou být vyčištěny na vysokou úroveň. Na konci každého mycího procesu Laktowash shromažďuje zbývající tekutinu v kbelíku a odvádí ji pryč. Infekcím se předchází a díky intenzivnímu čištění je udržováno zdraví vemene. Používání systému navíc šetří práci a čas. Systém je také udržitelný z hlediska spotřeby energie a vody díky předem stanovenému vodnímu cyklu.

AKO WolfStop protective device for pasture netting

Albert Kerbl GmbH

Optimální ochrana stáda s vhodnými ochrannými ploty je nezbytná pro pastvu zvířat. Ty musí poskytovat dostatečnou ochranu proti přeskakování divokými zvířaty, jako jsou například lišky a vlci. Sítě, které se v současnosti běžně používají, mají často problém v tom, že za prvé proud nemůže protékat spodním pramenem nebo okrajem sítě. To vede k riziku zkratu, což znamená, že celý systém síťového oplocení se stává nefunkčním a je také možné prolézt pod plotem. Za druhé sítě často nejsou dostatečně vysoké, což má za následek, že je lze přeskočit. To je přesně místo, kde AKO WolfStop vstupuje do hry. Jeho opěrný sloupek lze následně a flexibilně připevnit ke stávajícím síťovým plotům ve stanoveném intervalu nebo ve vhodné výšce. Je tedy schopen poskytnout ochranu proti prohrabáváním pod sítěmi nebo může být použit ke zvednutí sítí, a tím k ochraně před přeskočením. Držák lana, tj. držák drátu elektrického vodiče nebo lana, je upevněn na konci každého přídržného sloupku. Jakmile jsou připevněny, lze jednoduše zvednout záchytné sloupky včetně lana, aby bylo možné síť srolovat stejně účinně jako dříve za účelem jejího přemístění nebo přepravy. Díky použití AKO WolfStop lze očekávat výrazné zlepšení funkce a manipulace s ochrannými ploty pro pasená zvířata.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down